Odpovede na otázky z konferencie ŠKOLA 2010/2011 (2. časť)
Na odbornej konferencii ŠKOLA 2010/2011, ktorú usporiadalo nakladateľstvo RAABE v Bratislave, odznelo množstvo otázok na tému zaraďovanie a odmeňovanie pedagogických a ostatných zamestnancov. Prinášame vám odpovede Ing. Jarmily Belešovej, riaditeľky personálneho odboru MŠVVaŠ SR.
Učiteľka slovenského jazyka s 1. kvalifikačnou skúškou ukončí rozširujúc vzdelávanie anglického jazyka, učí angličtinu – uznáva sa jej 1. kvalifikačná skúška? Môže si urobiť 2. kvalifikačnú skúšku z anglického jazyka? Aké má platové zaradenie?
V otázke nie sú údaje potrebné na vyjadrenie sa k zaradeniu do platovej triedy ani údaje potrebné na to, či je možné rozširujúce štúdium anglického jazyka (AJ) uznať ako I. atestáciu. Ak je možné v uvedenom prípade aplikovať ustanovenie § 61 ods. 11 zákona č. 317/2009 Z. z. a učiteľka bude mať ku dňu ukončenia rozširujúceho štúdia AJ minimálne 5 rokov pedagogickej praxe, uvedené štúdium sa jej uzná ako I. atestácia.
Keďže uvedeným štúdiom získala spôsobilosť na vyučovanie AJ, môže II. atestáciu vykonať aj ako učiteľka anglického jazyka.
Vysvetlite nám prečo: Ak učiteľ vykonal 1. kvalifikačnú skúšku ako učiteľ a prejde pracovať ako vychovávateľ, 1. kvalifikačná skúška sa mu neuzná, hoci ako učiteľ je kvalifikovaný a aj ako vychovávateľ. Nie je to diskriminujúce?
Podľa § 49 zákona č. 317/2009 Z. z. je atestácia overenie získaných kompetencií vymedzených profesijným štandardom pre príslušnú kategóriu a podkategóriu pedagogického zamestnanca a príslušnú kategóriu odborného zamestnanca, ktorí ich získali kontinuálnym vzdelávaním, sebavzdelávaním a výkonom pedagogickej činnosti alebo výkonom odborných činností. Atestácie je možné vykonať len v kategórii, v ktorej je pedagogický zamestnanec zaradený, a v získanom stupni a odbore vzdelania.
Vzhľadom na uvedené a z dôvodu, že na výkon činnosti učiteľa napr. základnej školy a učiteľa strednej školy alebo učiteľa základnej školy a vychovávateľa školského internátu, resp. ŠKD, sa vyžadujú iné profesijné kompetencie (nevykonávajú rovnaké činnosti), aj vykonaná atestácia platí len pre tú kategóriu, v ktorej bola vykonaná.
Nový zamestnanec prijatý od 1. 9. 2010 má urobené oznámenie o výške a zložení funkčného platu. Otázka: Započítaná prax bude k 31. 12. 2009 alebo 31. 12. 2010?
Podľa § 7 ods. 11 zákona č. 553/2003 sa pedagogickým a odborným zamestnancom prax započítava k 31. 12. kalendárneho roka.
V uvedenom prípade sa prax započíta k 31. 12. 2009. K 1. 9. 2009 zamestnanec ešte nesplnil podmienky na započítanie praxe k 31. 12. 2010. Túto zamestnávateľ započíta zamestnancovi pri určovaní platu k 1. 1. 2011.
MOV pre odbor kozmetička, ktorá má ukončené okrem maturity a VL v odbore kozmetik aj niekoľkoročnú prax v odbore VŠ II. stupňa Ing. – ekonomika a manažment podniku, si z dôvodu prijatia do pracovného pomeru ako MOV urobila DPŠ, ale v záväznosti na VŠ jej ponúkli len DPŠ na výchovno-vzdelávaciu činnosť, kde vykonala skúšky z:
1. pedagogiky,
2. psychológie,
3. didaktiky ekonomických predmetov,
a tým získala pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie ekonomických predmetov.
Ona splnila podmienku vykonania DPŠ, ukončila ju tento rok a až pri doložení dokladov z DPŠ sme zistili, že neštudovala DPŠ na MOV. Môžeme jej to uznať alebo existuje per Ing. možnosť dorobenia ešte jednej skúšky, a to didaktiky odborného výcviku? Veď študovala znova a platiť celé štúdium len kvôli jednej skúške by bolo už pre nich neúnosné.
Uvedená pedagogická zamestnankyňa absolvovaním doplňujúceho pedagogického štúdia získala pedagogickú spôsobilosť na vyučovanie odborných ekonomických predmetov.
Nezískala pedagogickú spôsobilosť na odborný výcvik. Ak jej vysoká škola vykoná záverečnú skúšku z didaktiky odborného výcviku, získa tým pedagogickú spôsobilosť aj na výkon činnosti majstra odbornej výchovy, ale len v tých odboroch alebo príbuzných odboroch, z ktorých vykonala počas vysokoškolského štúdia druhého stupňa štátne záverečné skúšky. Určite to nebude spôsobilosť na výkon činnosti MOV pre kozmetičky.
V súčasnosti spĺňa kvalifikačné požiadavky vzdelania na výkon činnosti MOV pre kozmetika na úrovni úplného stredného vzdelania a prináleží jej, aj ako MOV s iným ako požadovaným vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa, zaradenie do 9. platovej triedy.
Učiteľka všeobecnovzdelávacích predmetov s aprobáciou pedagogika – občianska náuka absolvovala priebežné vzdelávanie v MPC, K:A:B:A. Slovensko, Martin podľa § 6 Legislatíva MŠ SR č. 42/1996 Z. z. o ďalšom vzdelávaní pedag. zamestnancov, ktoré navštevovala od 3. 4. 2006 do 8. 2. 2008 v počte 200 hodín v rámci projektu „Info kariéra“.
Je táto učiteľka kvalifikovaná na vyučovanie predmetu „úvod do sveta práce“?
Pozn.:
Podľa 437/2009 je potrebné:
VŠ 2. stupňa v študijnom odbore učiteľstvo VVP alebo
učiteľstvo pre školy 2. cyklu, alebo
učiteľstvo pre špeciálne školy s aprobačným predmetom, alebo
učiteľstvo odborných predmetov, alebo
neučiteľské vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa a DPŠ a dvojročné špecializačné kvalifikačné štúdium predmetu Úvod do sveta práce v MPC skončené do 31. 8. 2010.
Uvedená učiteľka nie je kvalifikovaná na vyučovanie predmetu „úvod do sveta práce“. Uvedeným priebežným vzdelávaním nezískala spôsobilosť na vyučovanie predmetu „úvod do sveta práce“.
Komentáre