Sociálna sieť spojila inovatívnych učiteľov aj naživo
Kde môžu slovenskí školáci vidieť ako vzniká múmia? A kde vlastne hľadať odpoveď na túto otázku? Trebárs na blueKiwi DiGiPEDiA , odbornej sociálnej sieti pre pedagógov. Príspevok s odkazom na interaktívnu edukatívnu hru, ktorá dokáže oživiť akúkoľvek hodinu dejepisu, bol jedným z mnohých nápadov, ktoré si učitelia pochvaľovali. Doterajšie fungovanie odbornej sociálnej siete, ktorá spája pedagógov s vášňou pre učenie, hodnotili jej používatelia na konferencii Odborné sociálne siete v školstve.
„Našim cieľom bolo spojiť učiteľov, z ktorých mnohí už na sociálnej sieti komunikujú. Na konferencii sme jednak vyhodnocovali doterajšie fungovanie blueKiwi, diskutovali sme o vylepšeniach a jednak sme na workshope priamo pracovali s možnosťami sociálnej siete a jej nástrojmi,“ povedal Marcel Borik zo spoločnosti Atos, ktorá platformu blueKiwi vyvinula.
Nová sociálna sieť je vyslovene odborná a v rámci projektu DiGiPEDiA - digitalizácia školstva je prístupná výhradne slovenským učiteľom. Tí tak získali priestor na stretávanie, výmenu nápadov, čerpanie inšpirácie, či bohatý zdroj učebných pomôcok. Na rozdiel od podobných úložísk je však blueKiwi živá sieť, o čom svedčili aj diskusie siedmich desiatok účastníkov bratislavskej konferencie.
„Na blueKiwi som našla materiály, ktorými prispieva kolegyňa a ktoré sa mi veľmi hodia na precvičovanie učiva v piatom ročníku,“ pochvaľovala si spoluprácu napríklad aktívna slovenčinárka. „Pridala som sa k tomuto priestoru, hoci učím na vyššom stupni. Keď som v škole, nestíham a vlastne mi ani nenapadne chodiť na prvý stupeň a pýtať sa kolegýň, čo robia vo štvrtom ročníku a zisťovať, či máme dobrú nadväznosť. BlueKiwi mi to uľahčilo, pretože si kedykoľvek a kdekoľvek sadnem k počítaču a môžem s kolegyňami buď priamo komunikovať alebo využiť ich materiály a zdroje na opakovanie a zaručenie dobrej nadväznosti. A to je super!,“ ocenila príspevok sociálnej siete.
To je práve cieľom sociálnej siete. „Pointou je spojiť učiteľov, naprieč rôznymi vrstvami školstva, od prvého stupňa, cez stredné odborné školy až po vysoké školstvo,“ ozrejmuje Marcel Borik. „V rámci blueKiwi DiGiPEDiA existuje priestor Výskum a prax, do ktorého sa zapájajú práve ľudia, ktorí tvoria osnovy, prípadne robia výskumy v oblasti školstva. Na sociálnej sieti získavajú potrebnú spätnú väzbu z praxe, ktorá im zvyčajne chýba,“ hovorí odborný poradca v oblasti firemných sociálnych sietí zo spoločnosti Atos.
Cestu k inovatívnym metódam si nachádzajú i inštitúcie, ktoré učiteľom pomáhajú. Hosťom konferencie bola odborníčka z Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania, ktorá s učiteľmi diskutovala o elektronickom testovaní a princípoch hodnotenia. Spätnú väzbu priamo spoza katedry získala už na konferencii, no pokračovanie diskusie prebieha práve na sociálnej sieti, kde majú k jej prezentácii prístup aj učitelia, ktorí sa na podujatí v Bratislave nemohli zúčastniť osobne.
Zistiť mohla napríklad i to, že o testy je medzi učiteľmi veľký záujem. V priestore „Testy – tu nájdeš všetky“ na sociálnej sieti si učitelia vymieňajú svoje skúsenosti i testovacie materiály, ktoré môžu jednoducho prispôsobiť svojim potrebám a dokážu tak výrazne zefektívniť svoju prípravu na vyučovanie.
K sociálnej sieti si nachádza cestu čoraz viac učiteľov, pre ktorých je ich zamestnanie i povolaním. Platforma je úspechom a potvrdzuje sa, že učenie v komunite, v ktorej sa človek priamo zapája, kladie otázky a reaguje, je omnoho účinnejšie ako čerpanie vedomostí z príručiek. Napriek tomu, že sa učitelia s rovnakou „krvnou skupinou“ nemôžu stretávať často, sociálna sieť je platforma, ktorá im to virtuálne umožňuje.
Na budovaní siete inovatívnych učiteľov majú najväčšiu zásluhu moderátori skupín: Marta Izsófová, Andrej Fujas a Milica Križanová, spolu s výhercami súťaže - blueKiwi šampiónmi, ktorým ešte raz gratulujeme! Sú to: Róbert Harmata, Gabriela Bartalová, Dana Figlárová, Angela Kulichová, Soňa Sedláková, Silvia Sztruhárová, Zuzana Czingelová, Zuzana Mazúchová, Stanislava Suroviaková, Beáta Makatová, Miriam Birošová, Viera Pliešovská, Mária Vyhnáliková, Deli Drusková a Dominika Dojčanová.
*/
Komentáre