Dve tisícky ľudí demonštrovali v Bratislave za lepšie školstvo

19.02.2016
Prevádzka školy
Prevádzka školy

Včera podvečer sa na Hlavnom námestí v Bratislave konala demonštrácia za lepšie školstvo. Zúčastnilo sa jej asi 2000 ľudí.

Keď chceme žiarivejšiu budúcnosť, musíme sa za ňu postaviť už teraz. S takýmto odkazom sa včera podvečer niesla demonštrácia za lepšie školstvo na Hlavnom námestí v Bratislave. Podľa odhadov organizátorov sa jej zúčastnilo asi 2000 ľudí. Medzi zúčastnenými boli pedagógovia, študenti či rodičia. So sebou si priniesli baterky a mobilné telefóny, aby si posvietili na problémy v slovenskom školstve.

Námestím sa niesol aj zvuk rapkáčov, píšťaliek či zvoncov. Vysokoškoláci mali v rukách transparenty s rôznymi nápismi – „Podporujeme učiteľov, aj oni robia pre ľudí“, „Vzdelaniu áno“, „Hovorme o vzdelaní“ či „Myslím, teda štrajkujem“.

„Nechceme žiť v krajine, ktorá nepodporuje školstvo, vzdelanie a nedoceňuje učiteľov,“ povedala pre TASR vysokoškoláčka Petra.

Jej spolužiak Pavol uviedol, že vďaka štrajku pedagógov pochopil, že ani učitelia to nemajú ľahké. „Chceme vzdelanú krajinu. Ak ani my, študenti, nebudeme s tým nič robiť, nedôjde k zmene,“ uviedol vysokoškolák Lukáš, ktorého tento rok čakajú magisterské štátnice.

Pavol Šveda z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov pre TASR povedal, že ambíciou tohto stretnutia je naďalej pokračovať v podčiarkovaní problémov v školstve. „Myslíme si, že školstvo bolo na Slovensku 26 rokov zanedbávané a dôsledky toho sa začínajú prejavovať v tom, že klesá kvalita študentov, absolventov a narastá únik šikovných študentov za hranice Slovenska,“ povedal.

Ako tvrdí, aj vysokoškolskí pedagógovia chcú, aby táto krajina bola vzdelaná a vyspelá. „Dnes tu chceme zdôrazniť politikom a vláde, že nám na školstve záleží a chceme, aby táto téma bola prioritná a čo najskôr riešená,“ zdôraznil Šveda.

Aj rodičia školákov prišli podporiť včerajšiu demonštráciu na Hlavnom námestí. Ako uviedli, prišli sem pre to, aby verejnosti povedali, že dávajú na školstvo pozor. „Budeme strážiť túto tému, až kým nenastane posun,“ skonštatoval pre TASR Štefan Dobák, hovorca iniciatívy Zelená stužka, v ktorej sú združení rodičia žiakov.

Samuel Chrťan zo Študentskej iniciatívy Ďakujeme, že vieme tvrdí, že na Slovensku sa stále žije akoby v istej tme, do ktorej treba svietiť. Podľa jeho slov svietiť tam musia ľudia, ktorým nie je jedno, čo sa tu deje a ktorí chcú byť aktívni.

„Ak už niekto tu študuje, tak je veľká šanca, že tu ostane aj žiť. Školstvo, ako základný stavebný kameň spoločnosti, by malo byť jej jednou z priorít,“ priblížil pre TASR.

Na demonštráciu za lepšie školstvo prišiel aj herec Juraj Kemka. Ako povedal, pociťoval prirodzenú túžbu podporiť včerajšiu akciu. „Mám pocit, že je dôležité, čo sa začalo diať v školstve, a že tí nespokojní učitelia, rodičia aj študenti sa dožadujú niečoho v tejto republike,“ povedal Kemka.

Časť vysokoškolských učiteľov prerušila v pondelok 15. februára prácu a vstúpila do ostrého štrajku. Vysokoškolskí pedagógovia tak prebrali štafetu po Iniciatíve slovenských učiteľov, ktorá štrajk prerušila, avšak ostáva v štrajkovej pohotovosti. Vysoké školy napriek štrajku nezostanú zatvorené. Zamestnanci budú počas štrajku organizovať na akademickej pôde diskusné stretnutia, kultúrne podujatia či zhromaždenia akademickej obce.

Zdroj: aktuality.sk

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte