Teória sa dá dohnať, ale nadanie chýbať nesmie

24.11.2011
Prevádzka školy

Dať si prihlášku na umeleckú vysokú školu a nemať talent je zbytočnosť. Aj keď na skúškach sú dôležité všetky zložky prijímacieho pohovoru, rozhoduje umelecká hodnota praktických prác uchádzača.

Vysoké školy s umeleckým zameraním v týchto dňoch už prijímajú prihlášky, väčšina tak bude robiť do konca novembra, niektoré termín posunuli na začiatok decembra či januára. Školy predpokladajú, že aj tento rok záujem prevýši možnosti. V posledných rokoch sa opakuje rovnaký scenár: napríklad na Fakulte umení košickej Technickej univerzity prekračuje záujem možnosti sedem– až desaťnásobne, na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity sa dlhodobo v priemere o jedno miesto uchádzajú traja až štyria uchádzači.

Väčšina fakúlt nechystá na prijímacie skúšky prevratné zmeny. „Priebeha náplň talentových skúšok sú tradičné a nemeníme ich ani tohto roku,“ povedal prodekan Dušan Šuch z Fakulty umení košickej Technickej univerzity. No zvýšili formálnu kontrolu zadávania výsledkov do počítačového programu z dvoch na tri stupne. Aj banskobystrická Fakulta výtvarných umení pritvrdzuje. Prodekan Jozef Suchoža hovorí, že na základe skúseností z predošlých ročníkov neustále modifikujú obsah pohovorov a praktických zadaní. To isté sa chystá na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. „Udeje sa tak v štruktúre úloh a v zdokonalení systému anonymity pri ich vyhodnocovaní,“ povedal prorektor Ján Ilkovič. Zásadnejšia zmena je plánovaná až v nasledujúcom prijímacom konaní (2013/2014). „Uvažujeme o modernejšom a objektívnejšom mechanizme priebehu prijímacieho konania so zameraním na zisťovanie reálnych predpokladov a schopností uchádzačov pre štúdium aj so zapojením profesionálnej agentúry,“ povedal Ilkovič.

Prípravné kurzy na prijímačky alebo konzultácie k nim niektoré školy zachovávajú, iné ich už zrušili. Absolvovanie vzdelávania zameraného napríklad na kresliarske zručnosti nezaručuje prijatie na fakultu, môže však pomôcť v príprave na prijímaciu skúšku. „Vzhľadom na rôznorodosť uchádzačov sa však nedá jednoznačne určiť miera prospešnosti takéhoto prípravného vzdelávania,“ povedal prodekan Ilkovič.

Zdroj: SITA (Korzár)

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte