4 pádne dôvody prečo sa učiť cudzie jazyky

06.02.2020
Vzdelávanie a výchova

Koľko jazykov ovládaš, toľko krát si človekom – túto okrídlenú frázu iste poznáte. Možno znie trochu kvetnato a nadnesene, vo svojej podstate je ale absolútne pravdivá. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo je dobré vedieť aspoň jeden cudzí jazyk?

Zvýšená empatia

Nejde len o mechanické memorovanie slovíčok a pojmov. Pri učení sa cudzieho jazyka si zároveň cibríme spôsoby, ako premýšľať o veciach okolo nás. Štúdium jazyka totiž stimuluje mozog človeka a ten sa následne dokáže na život pozrieť z celkom inej perspektívy. Funguje to už v rannom veku, preto deti, ktoré od malička žili v dvojjazyčnom prostredí, sa vyznačujú zvýšenou mierou empatie a majú tendenciu lepšie porozumieť druhým – a to nielen v rámci verbálnych prejavov. Táto cenná schopnosť z kategórie „soft skills“ im môže pomôcť v získaní vzdelania na najlepších univerzitách v Európe či vo svete, ale aj pri nadväzovaní osobných či pracovných vzťahov.

Lepšie pochopenie kultúrnych špecifík

Ako sú oči oknom do duše, tak je jazyk oknom do kultúry toho-ktorého národa. Napríklad starí Gréci označovali lásku šiestimi rôznymi slovami, z ktorých každé naznačovalo iný kontext a bolo vhodné pre inú situáciu. Etnikum Saamov zasa používa viac ako 1000 slov len v rámci komunikácie o soboch. V každom národe sa jazyk vyvinul v súlade s najdôležitejšími momentmi každodenného života. Študovaním jazyka a čítaním textov sa študenti môžu veľmi rýchlo dovtípiť, čo je pre dané kultúrne prostredie najdôležitejšie. Zvlášť, ak sa jazyk učia v rámci jazykových pobytov, kedy získané vedomosti môžu uplatniť prakticky okamžite aj v bežnom živote (rozhovor v obchode, reštaurácii, na ulici a pod.).

Výhody pre mozog

Naučiť sa hovoriť a myslieť dvojjazyčne pozitívne vplýva aj na mozog. Vďaka potrebe vyhľadávať správne slová v dvoch sadách slovnej zásoby sa náš mozog učí pracovať efektívnejšie. V praxi sa to ukazuje napríklad pri práci so zložitými informáciami či riešení stresových situácií, čo bilingválni ľudia zvládajú v zásade lepšie ako tí, ktorí hovoria len jedným jazykom. Tréning v prepínaní medzi dvoma rôznymi slovnými zásobami človeku zároveň pomáha pri paralelnom spracovaní viacerých úloh (hovorí sa tomu aj multitasking), hoci tie s jazykom ako takým nemusia mať nič spoločné.

Zvýšená schopnosť sústrediť sa

Vďaka učeniu sa nových jazykov mozog vypína režim autopilota, pretože je nútený ukladať informácie novým spôsobom. Intenzívne štúdium jazyka zlepšuje schopnosť človeka sústrediť sa (a to nielen počas samotného štúdia). Zároveň sa z neho stáva lepší poslucháč, pretože jeho mozog získava prax pri filtrovaní relevantných informácií z toho, čo počuje. Zvýšená schopnosť sústrediť navyše pretrváva aj potom, ako sa jedinec prestane cudzí jazyk učiť.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte