AKO DIEŤA MOTIVOVAŤ K UČENIU?

25.10.2019
Vzdelávanie a výchova

Ste rodič či učiteľ a aj vám niekedy dochádzajú nápady, ako zabaviť deti? Tu je niekoľko rád od detskej psychologičky Márie Tóthovej Šimčákovej.

1. Pochváľte ich

Hovorí sa, že je dnes omnoho ťažšie deti motivovať na učenie. Je dobré, ak ako rodičia máme jasno, že chceme deťom veci vysvetľovať, otvárať im nové poznanie. Keď sa pozrieme na učenie, mám v praxi psychologičky veľmi veľa detí, ktoré nevedia, na čo sa niečo učiť, prečo to robiť, na čo im to jedného dňa bude. Ak sa však ako rodič dostávame iba do roviny „musíš, aj ja som musel“ a ďalej s dieťaťom nehovoríme, toto na dnešné deti naozaj nefunguje.

Dieťa sa ľahko nadchne pre niečo, čo ho baví, čo mu je príjemné, a ak mu k tomu ešte dáme našu prítomnosť rodiča či pridáme celú rodinu, ani na chvíľu nezaváha. Zostáva nám potom nájsť nápady na aktivity a motiváciu dieťaťa. Pre mňa ako psychológa sa osvedčili KVÍDO aktivity a hry.

Dieťa musí zažiť úspech. Ak sa mu v niečom darí a jeho okolie to oceňuje, od toho momentu sa stáva aktívnejšie, motivovanejšie.

Osobná skúsenosť mamy: „Syn ochorel a ostal doma v posteli, tak som vytiahla KVÍDO Vejár plný kvízov Ľudské telo, kde sme si dávali otázky o tele, o chorobách. Keď mi dal otázku on, odpovedala som ja, a ja som zase vybrala niektoré pre neho. Najviac bol prekvapený z toho, koľko máme chuťových buniek a čo sa deje s telom v chorobe. Osvedčilo sa mi to hneď v ten večer, keď sám pripomenul, čo sa o spánku a o tele dozvedel. Veď práve to, čo si prečítal či naučil sa takto prakticky, ostáva na dlhú dobu v jeho pamäti.“ Skúste to aj vy!

2. Vytvorte podmienky tak, aby dosiahli úspech

Dokážu učitelia správne vysvetliť niektoré veci a vytvoriť vzťah k predmetu?

Myslím, že motivovať dieťa je náročné pre učiteľa aj rodiča. Tresty, napomínanie, kritika, ako mu to nejde, nie sú motivačné. Autor psychológ Matejček hovorí, že musíme deťom vytvoriť také podmienky, aby mohli dosiahnuť úspech, lebo ak zlyhávajú, my ich za to musíme trestať. A to nechceme. Zlatým pravidlom teda je vytvoriť im také podmienky, aby mal každý šancu uspieť. Napríklad na matematike môžete mať skupinu silnejšiu a slabšiu. Treba im prispôsobiť úlohy. Všetko rovnaké pre všetkých nebude fungovať. Pre slabých to možno bude ťažké, pre silných zase veľmi ľahké. Tieto skupiny sa dajú na každom predmete zvládnuť a v deťoch prebudiť prirodzený záujem a zvedavosť. Hovoríme o deťoch, že sú jedinečné, každé je iné, a potom ich hádžeme do jednej škatule. Zatrasieme nimi a povieme, že všetko musia vedieť všetci rovnako.

U nás psychológov neexistuje pojem „dieťaťu niečo nejde.“ Buď je napríklad matematika zle vysvetlená, alebo ju dieťa zle prijíma. Prípadne musíme my dospelí nájsť spôsob, ako dieťaťu prezentovať matematiku tak, aby ju dokázalo prijať. Napríklad hrami od ALBI matematika v KOCKE, či KVÍDO Rýchle čísla, KVÍDO Ulov 10!.

3. Posilnite ich pevnú vôľu

Dôležitú úlohu v procese učenia zohráva detská pevná vôľa.

Pevnú vôľu musíme posilňovať. Aj keď nám niečo nejde, musíme v tej činnosti vytrvať. Dnešné deti sú všetci manažéri. Začnú projekt, ale kto ho dorobí? Na začiatku ich to baví, ale potom by rozdávali úlohy všade okolo. Typický príklad je kúpa psa. Vo väčšine prípadov zostáva jeho kompletná starostlivosť na rodičoch. Dieťa je namotivované na tú prvú chvíľu, ale motivácia mu vydrží len krátko. Existujú deti, ktoré sa vedia zafixovať na svoj cieľ prirodzene, ale je veľa detí, ktoré toto vôbec nedokážu.

Praktické zručnosti deti oceňujú a majú pre ne efekt v bežnom živote, napríklad si pozrú a zahrajú sa KVÍDO Obchod Hra o nakupovaní – v hre si vyskúšajú a naučia sa pripraviť si nákupný zoznam, odhadnúť balík peňazí, správne si to prerátať a nakúpiť potrebné veci. Hra je o výhodách či obmedzeniach, ktoré tam objavia.

4. Motivujte ich

Motivácia, ktorú využívajú učitelia pri deťoch najčastejšie, je skôr vonkajšia.

Učitelia by si mali s deťmi sadnúť a pýtať sa, ako veci vnímajú ony, čo cítia, že by pre ne bolo dôležité. Bez vnútornej motivácie tá vonkajšia fungovať nebude. Prípadne len veľmi krátkodobo. Mali by sme tiež vedieť, kam svoje deti môžeme tlačiť, aké sú ich reálne možnosti. Nie som za silné tlačenie, ale myslím si, že primeraná prísnosť, nastavenie hraníc a cieľov sú pre deti veľmi dôležité. Inak nevyužívajú naplno svoje schopnosti a pracujú pod svojím potenciálnym výkonom.

Páčia sa mi KVÍDO Moje 1.kvízy, lebo majú rôznorodé otázky o svete okolo nás či o zvieratách, a sú prispôsobené veku detí. Ak menšie dieťa v predškolskom veku zvládne správne odpovedať, je potešené z úspechu, no ak odpovie na otázku pre staršieho školáka, tak jeho motivácia je výrazná a snaha uspieť sa znásobuje.

Článok pripravila detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Nakupujte ALBI hry pre školy s 28% zľavou!

Zaujímajú vás hry od ALBI? Hry Kvído, ale aj iné hry od Albi, môžete jednoducho nakupovať s 28% zľavou. Stačí sa stať členom Klubu pre školy. Registrácia aj členstvo v klube je zdarma. Navyše automaticky získate 2 hry ročne zdarma. Viac informácií na: https://eshop.albi.sk/skoly/

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte