Aplikácia uľahčí učenie postihnutých detí

03.06.2020
Vzdelávanie a výchova

O novom online systéme a vyvinutom pre špeciálne vzdelávanie detí diskutovala v relácií Pod rúškom informácií pedagogická lektorka OZ Čmeliakovo Mgr. Martina Kramerová.

Interaktívne hry, ilustračné videá, grafomotorické cvičenia a množstvo vzdelávacích podnetov poskytuje nová online platforma pre deti so špeciálnymi potrebami. Vzdelávacia aplikácia, ktorú vyvinuli v Občianskom združení Čmeliakovo, má pomôcť zdravotne hendikepovaným deťom jednoduchou, prirodzenou, hravou a vizuálne zaujímavou formou naučiť sa pri počítači množstvo nových informácií a zručností.
Pedagogická lektorka a zakladateľka OZ Čmeliakovo Martina Kramerová v diskusii povedala, že po podnetoch rodičov detí s rôznymi hendikepmi a po návrhu jednej špeciálnej školy sa rozhodla spracovať kognitívne cvičenia určené pre deti so špeciálnymi požiadavkami do online podoby.
Štandardy, ktoré sú dané ministerstvom školstva, pretransformovala do podmienok pre špeciálne školy tak, aby boli zrozumiteľné pre myslenie postihnutých detí.
„Iným spôsobom prebieha komunikácia týchto detí s okolitým svetom, iným spôsobom prijímajú informácie, iným ich dekódujú a s nimi pracujú. Podarilo sa nám spracovať učivo, ktoré preberajú v špeciálnych školách, aby to bolo pre ne čo najefektívnejšie sa ho naučiť, aby to bolo rýchle a nebolo nezrozumiteľné. Výsledkom je online platforma, interaktívna webová stránka, kde sú kognitívne cvičenia, ktoré slúžia na rozvoj mozgu v tom zmysle, že zrýchľujú jeho prácu,“ predstavila novinku Martina Kramerová.

Informácie na striebornom podnose
Podčiarkuj, že ide o unikátny systém, ktorý v slovenských podmienkach nemá obdobu, „Nenašla som nič podobné ani totožné na trhu. Unikátnosť dovoľuje rodičom a deťom prebrať učivo doma, alebo v škole, či je dieťa choré, alebo zdravé. Môže si to pustiť kedykoľvek a kdekoľvek. Programom chceme zjednodušiť fungovanie v domácnosti. Rodič môže jednoducho obsluhovať tento program a nemusí sa trápiť, ako to vysvetliť dieťaťu, aby niečo pochopilo. Programom môžu „bezbolestne“ prejsť a naučiť sa, čo potrebujú,“ poukazuje na výhody aplikácie Kramerová.
Podotýka, že program môžu využívať špeciálne školy pri svojej výučbe naplno. V prípade používania deťmi, ktoré sú integrované do bežných škôl, by systém mohol pomôcť nahradiť asistentov v škole.
„Program, ktorý sme vytvorili, prináša odľahčenie v tomto smere. Ak by sa školy rozhodli v plnej miere ho využívať, tak nebude taká vysoká potreba mať toľko asistentov pri výučbe, ako je to teraz. Stačí, keď dieťa naučíme obsluhovať tento program. Deťom prinesie informácie doslova na striebornom podnose.“

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte