Dieťa cudzinec v našej škole či škôlke

23.03.2022
Vzdelávanie a výchova

V súvislosti s vojnovou situáciou na Ukrajine denne rastú štatistiky o utečencoch. Slovensko ako malý západný sused je už takmer mesiac svedkom neuveriteľných počtov ľudí utekajúcich z Ukrajiny. 

Mnoho slovenských rodín ponúka priamu pomoc ukrajinským utečencom v podobe ubytovania či domova, nájdu sa aj takí, ktorí rozmýšľajú o prijatí dieťaťa cudzinca do svojej rodiny. Je to veľké gesto a prejav silnej solidarity.

Príchod detí z Ukrajiny pociťuje aj školstvo. Do našich materských, základných a stredných škôl zatiaľ nastúpilo vyše 3500 ukrajinských detí.  Tie nášmu jazyku nerozumejú a potrebujú prijatie, pochopenie a porozumenie preto, aby mohli u nás žiť, učiť sa a vzdelávať.

Jedinečná publikácia nielen pre pedagógov, ktorá myslí na všetky zúčastnené strany pri prijatí cudzincov - teda na rodičov, dieťa a materskú školu, je titul CUDZINEC V MATERSKEJ ŠKOLE .

 

Táto knižná pomôcka je k dispozícii učiteľkám materských škôl, ktoré sa dozvedia ako empaticky uľahčiť adaptáciu prijatým deťom v slovenskej škôlke, no myslí predovšetkým na samotné deti vo veku troch až šiestich rokov. Tým prináša pracovný zošit s množstvom užitočných obrázkov, úloh a kľúčových slov pre lepšie porozumenie a začlenenie sa do kolektívu.

Pracovný zošit je rozdelený do lekcií. Každá obsahuje metodické poznámky pre učiteľa a pracovný list pre dieťa. Dieťa sa v jednotlivých lekciách zoznamuje s novými slovami, ale aj novými pokynmi. Slová a pokyny sú vždy doplnené obrázkami na ľahšie zapamätanie. 

Súčasťou publikácie je obrázkové pexeso, ktoré obsahuje kľúčové slová zo všetkých lekcií, a deti si tak hravou formou a bez stresu upevnia a zopakujú slovnú zásobu.  

 

Kontinuitu pre deti cudzincov mladšieho školského veku zabezpečuje publikácia CUDZINEC V MOJEJ TRIEDE,

 

 ktorá v sebe kombinuje príručku pre učiteľov a učebnicou plnú pracovných listov pre žiakov. Pomôcka obsahuje 39 kapitol, každá pozostáva z lekcie a pracovného listu. Témy v publikácii vychádzajú z každodenného života detí. Lekcie a pracovné listy sú koncipované jednoducho a zrozumiteľne a žiaci cudzinci sa učia pomocou hry a hrových aktivít. Publikáciu využijú nielen učitelia a pedagógovia ale aj samotní rodičia, školy, školské kluby, domácnosti s dieťaťom z cudziny a samotné deti v rámci samoštúdia a príprav do školy.

 

Cieľom oboch kníh je adaptácia detí cudzincov do nového kolektívu a tiež položiť jednoduché základy pre pochopenie slovenského jazyka pre cudzincov – deti aj ich rodičov. Aktuálne najmä tým z Ukrajiny.

 

Zdroj: raabe.sk

 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte