Gröhling: Zavádzame systémovú stratégiu na minimalizovanie opakovania ročníka

30.08.2021
Vzdelávanie a výchova

Z dlhodobého hľadiska rezort školstva pripravuje reformné kroky, ktoré budú školám pomáhať pri podpore s rizikom školského neúspechu.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zavádza systémovú stratégiu na minimalizovanie opakovania ročníka. Jej cieľom je zistiť, ktorý žiak potrebuje podporu, prečo ju potrebuje a ako mu ju zabezpečiť. Počas piatkovej tlačovej konferencie to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

      

Tendencia opakovania ročníka podľa šéfa rezortu školstva klesá s tým, že pokles každý rok predstavuje jedno percento oproti hodnote v predošlom roku. Aktuálne čísla, koľko žiakov prepadlo v školskom roku 2020/2021, budú známe v septembri. "Našim cieľom je vyhnúť sa opakovaniu tak, aby sme už počas školského roka identifikovali a zachytili žiakov v riziku. Následne im poskytneme pomoc a podporu, aby učivo zvládli," povedal šéf rezortu školstva.

      

Postup bude zahrnutý v dokumente, podľa ktorého budú postupovať pri zisťovaní počtu žiakov, ktorí si vyžadujú podporu. Doteraz pre školy podľa ministra školstva neexistoval predpis ani prístup k tomu, ako znižovať opakovanie ročníka a ako znížiť predčasné ukončenie školskej dochádzky. "Zákaz opakovania ročníka samotný problém žiakov, ktorí meškajú s učivom a potrebujú pomoc, nevyrieši," uviedla štátna tajomníčka rezortu školstva Svetlana Síthová. Minister školstva poznamenal, že je to prierezový a nadrezortný problém, ktorý sa dotýka aj sféry práce a sociálnych vecí. Dodal, že ide o stratégiu na nasledujúce tri školské roky.

      

Stratégia zahŕňa postup pre školy, ale aj reformné ciele ministerstva. Prvým krokom, ktoré školy podľa novej koncepcie musia spraviť, je monitoring žiakov. "V tomto školskom roku si budeme klásť otázku, kto je žiak ohrozený neúspechom, ktorý potrebuje podporu," spresnila Síthová. Podľa nej to môžu byť žiaci, ktorí majú vymeškané veľké množstvo hodín, zhoršil sa im prospech, nestíhajú tempo vyučovania, alebo zažívajú problémy v škole. Rezort školstva zavedie i  takzvaný index školskej úspešnosti.

 

Zdroj: skolske.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte