Končí vaše dieťa základnú školu? Príďte s ním do NIVY centra medzi študentov župných škôl

08.10.2021
Vzdelávanie a výchova

Žiaci 8. a 9. ročníka základných škôl a ich rodičia si môžu pozrieť ponuku 51 župných stredných škôl, porozprávať sa s riaditeľmi, učiteľmi a študentmi.

Výber strednej školy je jeden z najdôležitejších krokov. Od neho sa potom odvíja, akým smerom sa bude človek uberať. K dispozícii je množstvo škôl, odborov, zameraní. Aby to rozhodovanie bolo ľahšie, organizuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) podujatie Deň župných škôl.
 

51 škôl na jednom mieste
Desiaty ročník sa uskutoční v priestoroch nového centra Nivy. Žiaci 8. a 9. ročníka základných škôl a ich rodičia si tak tento rok môžu na jednom mieste pozrieť ponuku 51 župných stredných škôl, porozprávať sa s riaditeľmi, učiteľmi, žiakmi a získať prehľad o tom, ako to na škole chodí.
„Okrem prezentačných stánkov jednotlivých škôl čaká na návštevníkov aj sprievodný program na pódiu. Žiaci svoju zručnosť predvedú pri aranžovaní kytíc, talent počas tanečných, hudobných, či speváckych vystúpení. Pripravená je aj módna prehliadka. Priaznivci gastronómie si takisto prídu na svoje. Ujsť si nenechajte ani ťahanie vína heverom,“ informovala Bratislava24 hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Desiatky nových odborov
Priamo pod župou je 54 stredných škôl, ktoré navštevujú tisíce mladých ľudí. "Pred tromi rokmi sme začali s reformami a dnes vidieť výsledky. O župné školy vzrástol za posledné tri roky záujem o 34 %. Pustili sme sa do rekonštrukcií budov a zveľadenia areálov, otvorili sme desiatky nových odborov, zlepšili podmienky pedagógom, zatraktívnili odborné školstvo, rozbehli sme duálne vzdelávanie a podporili veľa dobrých nápadov samotných študentov,“ hovorí župan Juraj Droba.
V NIVY centre sa predstavia gymnáziá aj odborné školy. „Remeslo má zlaté dno. Doslova. Šikovný remeselník môže mať násobne vyšší plat, ako absolvent univerzity, ktorá ročne chŕli stovky podobne zameraných ľudí. Netreba dieťa za každú cenu dávať na gymnázium. Aj z odbornej školy sa dá ísť na vysokú,“ pripomína Juraj Droba.
Podujatie, ktoré sa začína o 9.00 hod. a potrvá až do 17.00 hod., príde podporiť aj minister školstva Branislav Gröhling.

 

Zdroj: dnes24.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte