Najmenší žiaci vypadli z kloktania. Do škôl pôjdu bez testu

31.03.2021
Vzdelávanie a výchova

Ministerstvo pri skríningu zo slín nepočítalo s prvákmi a druhákmi.

Od decembra neboli v škole. Prváci z bratislavskej školy sa majú po Veľkej noci konečne vrátiť do lavíc. Ich rodičia chceli, aby pred nástupom preverili ich infekčnosť testmi zo slín. Dokonca ich doma naučili kloktať.
Aj učiteľka Maryla Halandová chcela mať istotu, že jej žiaci sú zdraví. Škola sa snažila testy zadovážiť. Má to však háčik. Ministerstvo školstva pri skríningu zo slín nepočíta s prvákmi a druhákmi.
Niektoré školy týchto žiakov preverujú samotestami, ktoré dostali zadarmo. Ak ich nemajú, buď musia skríning zabezpečiť na náklady rodičov, alebo prijať „nepreverené“ deti.
Na prvý pohľad jednoduché zadanie. Riaditeľ od rodičov zistí, či by mali záujem o testovanie svojich detí zo slín. Cez online formulár rezortu školstva potom objedná počet požadovaných kusov na najbližšie kolo. Do utorka mohli školy objednať testy, ktorými by žiakov preverili po veľkonočných sviatkoch.
Aj keď rodičia prejavili záujem, ich prváci na ne nemajú nárok. „Ministerstvo školstva nepočíta s testovaním detí v prvom a druhom ročníku. Vraj preto, lebo nevedia kloktať,“ opisuje pre HN učiteľka Halandová, ktorá pritom včas upozornila rodičov, aby to deti naučili.
Podľa biochemika Pavla Čekana je však len minimum ľudí, ktorí budú mať s testmi zo slín problém. „Nie všetky deti vedia kloktať, na to sú rodičia a pedagógovia, aby ich to naučili,“ povedal pre HN. Infekčnosť najmladších žiakov sa dnes plošne nepreveruje.
Odborníci za vhodnú alternatívnu považujú krátke nosové testy alebo práve kloktacie. Faktom je, že odbery zo slín boli najskôr určené len pre žiakov druhého stupňa, ktorí sú od októbra na dištančnom vzdelávaní. Ministerstvo školstva ich po pilotnom testovaní uvoľnilo aj pre prvý stupeň. Nie však pre všetky ročníky.

Štát nepreplatí všetko
Učiteľka Halandová si myslí, že dôvod, prečo sa nepoužívajú u prvákov a druhákov, je iný. „Som presvedčená, že ich nie je dostatok. Rodičia si vyslovene želajú testy, ale vyzerá to tak, že si ich musia zaplatiť,“ doplnila. Jej žiaci majú po Veľkej noci nastúpiť do školy bez preverenia.
„Nemám istotu, či sú v poriadku. Môžu sa ohroziť navzájom a v konečnom dôsledku aj mňa,“ obáva sa pedagogička. Niektoré školy si preto zaobstarali testy vo vlastnej réžii, napríklad za peniaze rodičovského združenia.
Rezort školstva do uzávierky neodpovedal, prečo ich neuvoľnil aj pre najnižšie ročníky. Faktom je, že pri prvotnom nákupe obstaral viac ako milión kloktacích testov od štyroch firiem v hodnote viac ako 18 miliónov. Jeden vyšiel na zhruba 20 eur. Nereagoval ani na otázku, koľko z nich už využil.
Tento mesiac rozbory zo slín použili stovky škôl a preverili tisíce žiakov. Už druhý týždeň tak robia aj na Základnej škole Pavla Marcelyho v Bratislave.
„Testujem ja spolu s pani zástupkyňou, keďže sme už zaočkovaní, učiteľov do toho nezaťahujeme,“ hovorí riaditeľ Gabriel Kalna. Kloktanie totiž nevyžaduje prítomnosť zdravotníckeho personálu. Na školách pri ňom asistujú pedagógovia, ktorých zaškolili videom od dodávateľa.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte