Otvára sa učebnicový trh aj pre druhý stupeň ZŠ

08.07.2020
Vzdelávanie a výchova

Ministerstvo školstva len niekoľko týždňov po otvorení trhu s učebnicami pre prvý stupeň prichádza s ďalšou novinkou. Podľa facebookového profilu ministra sa pre školy podarilo vyčleniť 3,6 milióna eur na druhý stupeň. Prioritne budú určené na učebnice matematiky, ale aj iné predmety (zoznam bude zverejnený v nasledovných týždňoch).

Na začiatku júna minister školstva Branislav Gröhling oznámil investíciu v objeme 11,4 milióna eur na otvorený trh s učebnicami pre prvý stupeň základných škôl. Školy si tak na prvom stupni po prvýkrát mohli vybrať učebnice zo zoznamu schválených aj odporúčaných učebníc. Okrem toho ministerstvo prispeje na nákup jazykových učebníc aj piatakom.

„Tým sa to pre nás však nekončí. Chceme podporovať matematiku a matematickú gramotnosť, ktoré sú v tejto dobe pre žiakov nevyhnutné. Navyše výsledky našich žiakov z medzinárodného hodnotenia finančnej gramotnosti PISA nás utvrdili v tom, aby sme sa na túto oblasť zamerali ešte viac. Preto som veľmi rád, že po pilotnom otvorení trhu s učebnicami pre prvý stupeň sa nám podarilo vyčleniť ďalšie financie, ktoré môžu základné školy na druhom stupni využívať na nákup učebníc matematiky podľa svojich potrieb,“ vysvetlil Gröhling.

Ako ďalej minister ozrejmil, je presvedčený o tom, že na reformu vzdelávania sú potrebné tri kroky: kvalitné učebnice, motivovaní učitelia a inovatívny a moderný obsah a spôsob vzdelávania. „Uvoľnené ruky pri výbere učebníc sú prvým krokom k reforme školstva, ktorú chceme dosiahnuť.“

Šéf rezortu školstva si je podľa vlastných slov vedomý toho, že nie všetky školy sa hneď dokážu s novými možnosťami svojpomocne vysporiadať. Aj preto avizuje, že sa budú v najbližších mesiacoch nastavovať podmienky tak, aby boli čo najjednoduchšie pre každého. „Chceme ešte viac pomôcť školám, chceme im okrem možnosti výberu dať aj know-how, ako celý výber sprocesovať. Aj preto intenzívne rokujeme s predsedom Úradu pre verejné obstarávanie Miroslavom Hlivákom, aby sme pripravili čo najjednoduchší a najtransparentnejší spôsob, ako si školy, učitelia a žiaci budú môcť vyberať učebnice presne podľa svojich predstáv,“ uzavrel minister školstva Branislav Gröhling.

Zdroj: Raabe Slovensko

Zdroj foto: Facebook

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte