Piataci dosiahli v testovaní z matematiky priemerne 61 % a zo slovenčiny 69,2 %

27.06.2022
Vzdelávanie a výchova

Mierne vecne významne horšie výsledky ako národný priemer dosiahli s úspešnosťou 53,8 percenta žiaci Prešovského kraja a s úspešnosťou 52,8 percenta žiaci Košického kraja.

Žiaci, ktorí sa v máji zúčastnili na testovaní žiakov piateho ročníka základných škôl, dosiahli v testoch z matematiky priemernú úspešnosť 61 percent. V prípade testu zo slovenského jazyka a literatúry to bolo v priemere 69,2 percenta. TASR o výsledkoch testovania žiakov piateho ročníka základných škôl informoval vo štvrtok odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.     
 

Test z matematiky písalo celkovo 48.664 žiakov s priemernou úspešnosťou 61 percent. Najúspešnejší v matematike boli žiaci Bratislavského kraja, ktorí s úspešnosťou 70,6 percenta dosiahli stredne vecne významne lepší výsledok v porovnaní s národným priemerom. Mierne vecne významne horšie výsledky ako národný priemer dosiahli s úspešnosťou 53,8 percenta žiaci Prešovského kraja a s úspešnosťou 52,8 percenta žiaci Košického kraja. Silne vecne významne lepšie výsledky z matematiky v porovnaní s národným priemerom dosiahli žiaci v okresoch Bratislava I, IV a III. 

Výsledky významne horšie ako národný priemer dosiahli okresy Gelnica, Medzilaborce, Rožňava, Rimavská Sobota, Trebišov a Revúca. "Rozdiel medzi výsledkami škôl v najúspešnejšom okrese Bratislava I (77,5 percenta) a najmenej úspešnom okrese Gelnica (36,7 percenta) je takmer 41 percentuálnych bodov, čo predstavuje približne 12 úloh. Opätovne sa tak potvrdili veľké regionálne rozdiely v úrovni vedomostí žiakov a významný vplyv socioekonomického statusu žiaka na jeho výkon v testovaní," uviedli z rezortu školstva. 

Celkovo 45.917 žiakov písalo test zo slovenského jazyka a literatúry s priemernou úspešnosťou 69,2 percenta. Z hľadiska kraja boli v slovenskom jazyku a literatúre najúspešnejší žiaci z Bratislavského kraja, dosiahli priemernú úspešnosť 75,8 percenta. Naopak, mierne vecne významne horší výsledok dosiahli žiaci Prešovského kraja s úspešnosťou 62,4 percenta a žiaci Košického kraja s úspešnosťou 62,2 percenta. 

Silne vecne významne lepšie výsledky zo slovenského jazyka a literatúry v porovnaní s národným priemerom dosiahli školáci v okrese Bratislava I. Výsledky významne horšie ako národný priemer boli v okresoch Gelnica, Medzilaborce, Rožňava a Trebišov. "Rozdiel medzi výsledkami škôl v najúspešnejšom okrese Bratislava I (81,5 percenta) a najmenej úspešnom okrese Gelnica (45,9 percenta) je takmer 36 percentuálnych bodov, čo predstavuje približne rozdiel 11 úloh," poznamenali z rezortu školstva.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte