Posilňujete soft skills svojich žiakov aj vy?

02.02.2021
Vzdelávanie a výchova

Predtým, ako si každý z nás zodpovie túto otázku, je dobré povedať si, čo to soft skills vlastne sú. Ako ich chápe Karel Čaper, obľúbený český psychológ a pedagóg a zároveň autor úspešnej trilógie RAABE – Lenivý učiteľ? Áno, dobre počujete: lenivý učiteľ.

Čo sú soft skills?

Textov, projektov, programov a školení je o tom dosť. Učiteľ by nemal lipnúť len na výučbe vedomostí, ale aj zručností a postojov. Lenže to si mnohí nevedia konkrétne predstaviť, rovnako tak ako ďalší nový pojem: soft skills. Práve tieto "mäkké zručnosti" sú dnes tým, čo požadujú zamestnávatelia. Nie vymenovať zbierky Kollára, Štúra, Hviezdoslava či Sládkoviča! Soft skills sa vzťahujú k duševnej práci a zahŕňajú napríklad komunikačné zručnosti, tvorivé, kreatívne alebo tímové riešenie problémov, konštruktívnu kritickosť a schopnosť prijímať kritiku, strategické čiže koncepčné myslenie, kritické vnímanie seba samého, otvorenosť, flexibilitu, schopnosť sa adaptovať a prijímať zmeny, ochotu učiť sa novým veciam a ďalšie dôležité veci.

Kto má soft skills na dobrej úrovni, ľahko sa učí aj hard skills - teda konkrétne zručnosti vztiahnuté k profesii alebo odbornosti. Povedzte mi, keď si predstavíte výklad a mlčiacu triedu otrávene poznámky prepisujúcich žiakov - aké soft skills sú tu posilňované? Občas počujem od učiteľky na seminári: „Ja by som si veľmi rada hrala, ale ja musím učiť. Ale keď to stihnem, tak určite niečo skúsim.“ Je to smutné a zároveň to našich domácich učiteľov fatálne odlišuje od ich európskych kolegov. Tým nemusí nikto hovoriť, aby realizovali pestré vyučovacie metódy, rovnako ako oni si nešetria čas na hru, pokiaľ stihnú látku "odučiť". V zahraničí vedia, že práve hra a rozličné metódy sú to najlepšie učenie!

Ako na to?

Predstavme si učiteľa, ktorý premieta na interaktívnu tabuľu zarážky, ktoré si žiaci prepisujú do zošita. Vysvetľuje im látku, tú sa potom žiaci musia doma naučiť, pretože sa objaví v teste. Teraz sa zamyslime, čo žiakov vlastne učiteľ týmto prístupom naučil. Sú tam obsiahnuté nejaké soft skills? A ktoré by mali byť v školskej práci zastúpené?

Svetové ekonomické fórum zverejnilo svojho času  v správe "Future of Jobs Report" desať oblastí, na ktoré je nutné sa pri edukácii sústrediť, ideálne v tomto poradí:

 1.  Komplexné riešenie problémov
 2. Optimalizácia vzájomnej spolupráce
 3. Vedenie ľudí
 4. Kritické myslenie
 5. Vyjednávanie
 6. Kontrola kvality
 7. Klientsky prístup
 8. Schopnosť rozhodovať a hodnotiť
 9. Aktívne počúvanie
 10. Kreativita

 Na rok 2020 sa už predpokladalo iné poradie:

 1. Komplexné riešenie problémov
 2. Kritické myslenie
 3. Kreativita
 4. Vedenie ľudí
 5. Optimalizácia vzájomnej spolupráce
 6. Emočná inteligencia
 7. Schopnosť rozhodovať a hodnotiť
 8. Klientsky prístup
 9. Vyjednávanie
 10. Myšlienková pružnosť

Podporu týchto zručností výklad, čítanie z učebnice, pasívne prijímanie a následné bifľovanie školometských poznatkov rozhodne nezaistí! Kvalitná edukácia a podpora soft skills je nielen moderná, správna a pre budúcnosť žiakov dôležitá, ale zároveň je dobrou správou pre lenivých učiteľov. Rozvoj týchto zručností je totiž najmenej prácny a najzábavnejší spôsob edukácie, ktorý kto kedy mohol vymyslieť. Aj keby sa žiaci v triede len a len hrali, stále je to pre soft skills užitočnejšie ako výklad. Ale šikovný lenivý učiteľ to dokáže vymyslieť tak, aby sa žiaci hrali a pritom pracovali - a často veľmi tvrdo a zapálene.

 

    

Príklady hrového učenia nájdete v mnohých pracovných zošitoch RAABE, ako napríklad: Letíme do vesmíruSlečna Milerová a jej splnené snyCestovateľská násobilkaVybrané slováMeňavce - Veľký treskDobre vedieť alebo Daj si čas. Vo všetkých je „bežné“ učivo podané atraktívnym spôsobom. V mnohých sa využíva rozvoj medzipredmetových vzťahov za pomoci ktorého sa deti a žiaci učia kriticky myslieť, pracovať s textom, pristupovať k riešeniu problémov.

 

A čo Vy? Posilňujete pri výučbe soft skills?

Spracované podľa publikácie Lenivý učiteľ: Ako učiť dobre a efektívne. Jej autorom je Robert Čapek.

Celú sériu Lenivý učiteľ nájdete TU.

Kompletnú ponuku pracovných zošitov nájdete TU.

Zdroj: Raabe Slovensko

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

 • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
 • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
 • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
 • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
 • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
 • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
 • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
 • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
 • súťaže o zaujímavé ceny,
 • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte