PREČO SÚ KORKOVÉ HRAČKY BEZPEČNEJŠIE AKO DREVENÉ?

27.11.2019
Vzdelávanie a výchova

V zahraničí majú korkové hračky už svoju históriu, no vo východnej Európe sú ešte nepoznané. Firma Slovenský výrobca korkových hračiek z Popradu- Korkii https://korkii.sk/ sa rozhodla priniesť celý koncept korkových produktov aj k nám na Slovensko. Priamo pod Tatrami vyrába hračky určené pre domácnosti, ale zároveň aj množstvo edukačných pomôcok pre predškolské zariadenia. Jej zakladateľka Jana Troppová bola za tento projekt ocenená aj v národnej súťaži Mladý inovatívny podnikateľ 2019, kde sa úspešne zaradila medzi Top 5 na Slovensku.

Korok má vo svojej podstate množstvo jedinečných vlastností. Je to prírodný materiál získaný z kôry korkového dubu. Dubový strom v pravidelných časových intervaloch 9-12 rokov dokáže svoju kôru regenerovať, čo umožňuje jej olúpanie bez akéhokoľvek poškodenia. A tak získavame obnoviteľný zdroj našej planéty. Túto kôru v podobe dosiek nakupuje firma KORKII priamo v Portugalsku, následne ju už pod Tatrami spracováva a premieňa na krásne ekologické hračky.

Ďalšou výnimočnou vlastnosťou je štruktúra materiálu, viac ako 50% obsahu tvoria vzduchové bunky. Korok je o viac ako polovicu ľahší v porovnaní s bežným drevom a zároveň jeho bunková štruktúra vytvára flexibilitu pri stláčaní. Táto vlastnosť je maximálne využiteľná v podobe hračiek, získavame tak prírodné ľahké hračky, ktoré sa pri náraze dieťaťa vedia jemne prispôsobiť a tak zvyšujeme bezpečnosť počas hry.

Ďalšou výnimočnou výhodou, ktorú pórovitá štruktúra korku prináša, je protišmykovosť materiálu. Korkové stavebnice ako jediné na trhu môžete stavať pod uhlami, pretože kocky sa nešmýkajú. Dieťa podstatne viac zdokonaľuje jemnú motoriku, učí sa nájsť tú správnu rovnováhu. Aby stavebnica bola postavená do šikmej veže je nutné, aby dieťa pracovalo dvomi rukami, čo je opäť len veľké plus.

  

Pre najmenších KORKII prináša na trh korkové navliekačky v niekoľkých prevedeniach, ktoré sa navliekajú na korkové šnúrky. Áno dobre počujete, aj šnúrky môžu byť korkové. Opäť je to 100% ekologický produkt, ktorý pozostáva z bavlny a korkovej látky. Šnúrky sú pevné, nelámu sa v detskej ruke, zjednodušujú navliekanie aj tým najmenším.  Korálkami si deti zdokonaľujú jemnú motoriku, koordináciu oka a ruky a posilňujú prstové svalstvo.

Okrem korálok a stavebníc, nájdete v portfóliu značky KORKII aj edukačné pomôcky, mnohé z nich sú inšpirované aj princípmi Montessori. Veľmi obľúbenou skupinou výrobkov sú edukačné podložky v modelom Podložky na stravovanie, Montessori – Abeceda, Kontinenty – vymaľuj si. Či už ich využijete ako podložky na stravovanie, prípadne iné aktivity, ich údržba je veľmi jednoduchá. Špina zostáva na povrchu, preto Vám postačí papierový obrúsok, prípadne vlhká handrička.

Do portfólia značky patria aj spoločenské hry, ktoré sú veľmi obľúbené v škôlkach, aj v domácnostiach. Medzi tieto zaraďujeme spoločenskú hru – LIENKA, ktorá je podobná hre Človeče nehnevaj sa a taktiež aj náročné prevedenie pexesa – MUCHOTRÁVKA. V korkovom pexese deti nehľadajú dva rovnaké obrázky, to by bolo veľmi jednoduché, ale k číslici od 1 do 10 priraďujú muchotrávku s jednou až desiatimi bodkami.

Okrem hračiek spoločnosť KORKII prináša na trh aj výnimočný korkový nábytok, dizajnové kúsky, ktoré nemajú na trhu konkurenciu. Veď patrične s korkovými taburetkami patrili medzi finalistov súťaže Národnej ceny za dizajn 2019. 

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte