Prezident komory učiteľov: Požiadali sme školy, aby deťom nezadávali niektoré typy úloh

05.04.2020
Vzdelávanie a výchova

Zlý systém, preťažené deti a nezmyselné úlohy. Prehľad najčastejších sťažností rodičov na online vyučovanie naznačil aj samotným učiteľom, akým smerom ísť.

Prezident komory učiteľov: Požiadali sme školy, aby deťom nezadávali niektoré typy úloh

Pýtali sme sa rodičov, učiteľov, ale aj riaditeľov škôl na to, ako sa situácia ohľadom učenia doma vyvíja. Prezident Slovenskej komory učiteľov vysvetlil, ako komunikujú medzi sebou školy, ale aj ako by sme mali komunikovať my rodičia a rovnako objasnil situáciu, kedy deťom prichádzali zadania, ktoré sú podľa rodičov v tejto situácii naozaj nezmyselné - napríklad taký online test z telesnej výchovy.

Prvé týždne odhalili nedostatky
Žiaci a študenti sú už viac ako 3 týždne doma. Z rodičov sa stali náhradní učitelia, naopak pedagógovia musia vymyslieť, ako učivo deťom čo najlepšie vysvetliť online. Na nový systém výučby si musí zvyknúť každý. Podľa niektorých ale nefunguje dobre.
Žiaci a študenti sa kvôli vyhláseniu mimoriadneho stavu na Slovensku v polovici marca dostali do neľahkej situácie. Školy ostali zatvorené a deti museli nabehnúť na vyučovanie z domu. Nový systém vyučovania sa dotkol aj rodičov. Mnohí buď pracujú z domu, alebo čerpajú OČR a popri všetkým povinnostiam musia dohliadať aj na úlohy svojich detí.
Rodinám neostalo nič iné, iba si vytvoriť úplne nový režim, nakoľko sa s takouto situáciou doteraz nikto nestretol.
„Je to najväčšia školská reforma za posledné pol storočie. Prvé tri týždne boli ťažké, rodičia aj učitelia sa konsolidovali, dostávali sa do toho systému, ale teraz je už vidieť, že v školách je normálny režim, deti majú upravené rozvrhy, vyučuje sa cez rôzne aplikácie a videokonferencie.
Je jasné, že pre každého je to nová skúsenosť, ale odporúčame komunikáciu medzi rodičmi a učiteľmi a vyučovanie nastaviť tak, aby to každý zvládal,“ uviedol prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Školy pomaly menia nastavenie
Väčšina škôl vyučuje žiakov cez celoslovenský školský informačný systém EduPage. Na túto stránku učitelia študentom nahadzujú zadania úloh zo všetkých predmetov.
Rodičia sa ale sťažujú, že táto stránka je nedokonalá a často tam nevidia všetky zadania, čo v niektorých prípadoch vedie až k získaniu zlej známky za nesplnenie povinností.
„Rodičia musia komunikovať s vedením školy, vyžiadať si aj inou formou zadania a so školou udržiavať spätnú väzbu. Je dôležité dobre nastaviť komunikáciu medzi školou a rodičmi. K takýmto situáciám nesmie dochádzať,“ vysvetľuje Crmoman.
Riaditeľ jednej z bratislavských základných škôl, ktorú navštevuje 799 žiakov, priznal, že situácia sa postupom času mení, vyvíja a postupne sa systém vyučovania na diaľku vylepšuje.
„Doteraz sme fungovali spôsobom cez internetovú žiacku knižku e-škola, kde žiaci dostali online materiály, priamo od učiteľa, ktorý materiály vytvoril. Teraz ale začíname fungovať cez aplikáciu Teams, kde učiteľ priamo komunikuje s celou triedou. Zatiaľ tak nefungujú všetky triedy, ale postupne na to učiteľky nabiehajú,“ prezradil zmeny riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho Gabriel Kalna.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte