Rezort školstva chce viac pohybu na školách

17.09.2021
Vzdelávanie a výchova

Pavol Smutný z kancelárie štátneho tajomníka pre šport poznamenal, že pohybová gramotnosť detí neustále klesá.

Popularizácia pohybu na školách, zvýšenie pohybovej gramotnosti aj atraktívne športové vyžitie. To je cieľom novej koncepcie školského športu z dielne štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre oblasť športu Ivana Husára. Vychádza z princípov aktívnej školy, teda návodu, ako vytvoriť žiakom čo najväčší priestor na zapojenie pohybu do každodennej rutiny.

"Prichádzame preto s novým konceptom, ako čeliť hlavným problémom súčasnej doby. Tým je narastajúca obezita a pokles pohybovej gramotností detí, žiakov a mládeže," povedal Husár. Školský šport je informačná, komunikačná a projektová platforma, ktorá bude popularizovať pohybové aktivity na školách pod novou značkou.

Pavol Smutný z kancelárie štátneho tajomníka pre šport poznamenal, že pohybová gramotnosť detí neustále klesá. "Žiaci trávia v škole značnú časť svojho života. Väčšinu z toho ale presedia v školskej lavici. Až pre tretinu je telesná výchova pohybovou aktivitou," priblížil. Podstatou je vytvárať dostatočné množstvo pohybových aktivít pre žiakov pred, počas a po skončení vyučovacieho procesu. Patrí sem napríklad aktívny transport či aktívne prestávky. Ďalej vytváranie proaktívneho prostredia, športové kurzy a krúžky, testovanie žiakov a športové súťaže. Centrom činností takejto aktívnej školy bude naďalej telesná a športová výchova. Smutný poznamenal, že cieľom tohto projektu je priniesť viac pohybu na školy, vytvoriť lásku a vzťah k pohybu či aktívne využívanie voľného času.

V oblasti jej skvalitnenia pripravilo ministerstvo pilotný projekt "športových modulov". Ide o súbor pohybových programov poskytovaných športovými poskytovateľmi na hodinách telesnej výchovy, z ktorých si telocvikár vyberie také, ktoré obohatia hodinu a motivujú žiakov inovatívnym spôsobom. Po absolvovaní programu (modulu) ministerstvo preplatí poskytovateľovi jeho prácu podľa počtu poskytnutých hodín. "Školský šport je jednou z oblastí, na ktorú sa bude zameriavať aj Národné športové centrum (NŠC). Veľmi pozitívne vnímam školský šport, nie len preto, že zvýšime pohybovú aktivitu detí, ale objavíme aj nové športové talenty, ktoré sa stanú ďalším vzorom mladých v nasledujúcich generáciách," priblížil projekt riaditeľ Národného športového centra Vladimír Baluška.

 

Zdroj: skolske.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte