SAAVŠ: Kde sa snažia učitelia učiť s porozumením, tam sa menej podvádza

27.10.2021
Vzdelávanie a výchova

Výskyt podvádzania na akademickej pôde bol menej častý tam, kde sa učitelia zameriavali na to, aby študenti učivo aj pochopili.

Vyplýva to z prieskumu názorov študentov Akademická štvrťhodinka, ktorý zrealizovala Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ).

Tam, kde učitelia používali metódy na lepšie pochopenie učiva, sa 23 percent respondentov stretlo s kupovaním záverečných či seminárnych prác. V tejto skupine respondentov sa stretlo tiež 11 percent s tým, že študenti odovzdali plagiáty.

Naopak, tam, kde len menšia časť učiteľov používala takéto metódy výučby, sa s kupovaním prác stretlo až 36 respondentov. S odovzdávaním plagiátov sa stretlo až 20 percent respondentov. "Ak učitelia vysvetľujú veci tak, že študenti tomu naozaj rozumejú, menej sa v takomto prostredí vyskytuje podvádzanie. Študenti majú väčší pocit spolupatričnosti k škole a páči sa im tam," vysvetlil predseda výkonnej rady SAAVŠ Robert Redhammer.

Pripomenul, že ak chce spoločnosť kvalitné vysoké školy, sú potrebné aj adekvátne finančné prostriedky. Každá vysoká škola je zároveň zodpovedná kvalitu výučby. "Pri zabezpečení kvality musia školy zohľadniť aj potreby študentov, akceptovať ich názor. Preto sme sa študentov opýtali na ich názor na ich školu. Každej škole sme odovzdali balík informácií od študentov, čo si o vysokých školách myslia. Na budúci rok sa budeme škôl pýtať, čo s tým budú robiť," avizoval Redhammer.

Takmer 30 percent respondentov uviedlo, že ich učitelia neučili metódami, ktoré by študentom umožnilo lepšie pochopenie učiva pre život. To podľa koordinátorky analytického tímu SAAVŠ Renáty Hall súvisí s rozvojom pedagogických zručností pre vysokoškolské vzdelávanie. "Tento rozvoj v krajinách zabezpečujú centrá pre učenie a vyučovanie. Zamestnanci týchto centier patria k podpornému personálu, na čo sú potrebné prostriedky. Navrhovaný štátny rozpočet však vytvára tlak na vysoké školy takýchto ľudí prepúšťať," upozornila Hall.

 

Zdroj: dnes24.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte