Školy nemajú peniaze na psychológov

24.06.2020
Vzdelávanie a výchova

Košice, Bratislava Prečo školám chýbajú psychológovia? Podľa šéfky Slovenskej komory psychológov Evy Klimovej preto, lebo tieto miesta nie sú zaplatené.
O nedostatku školských psychológov sa začalo hovoriť po tragédii vo Vrútkach. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) hovorí, že len v 14 percentách základných a 18 percentách stredných škôl majú školských psychológov.

Podplatené pozície

Gabriela Herényiová z filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá sa zameriava na školskú psychológiu, potvrdzuje, že základný problém sú financie. „Riaditelia sa boja zamestnať školského psychológa, aby neprišli aj o tak málo peňazí, ktoré majú. Musia sa vyčleniť na túto činnosť samostatné peniaze,“ myslí si Herényiová, podľa ktorej je práve funkcia školského psychológa v súčasnosti nezastupiteľná.
Vysvetľuje, že na rozdiel od detských psychológov z centier pedagogicko–psychologického poradenstva a prevencie, ktorí sú vyťažení a majú na starosti viac škôl, má školský psychológ podrobný prehľad o dianí na „svojej“ škole. „Úlohou školského psychológa nie je iba riešenie problémov, dôležitá je preventívna činnosť. Keď je na škole, drží v určitých hraniciach tak pedagógov, vedenie školy, rodičov, ako aj žiakov. On by mal udržiavať správnu zdravú atmosféru,“ uviedla Herényiová, podľa ktorej na v západných krajinách funkcia školského psychológa bežná a má ho každá škola.
Duševné zdravie je podľa prezidentky Slovenskej komory psychológov Evy Klimovej dlhodobo podceňované. „Vo všeobecnosti je veľmi málo psychologických miest na Slovensku. Ročne končí 400 až 500 psychológov na Slovensku, približne 60 sa ich dostáva do zdravotníctva,“ vyratúva Klimová, podľa ktorej bude podobný stav aj v rámci školstva. „Súvisí to aj s tým, že tieto pracovné pozície sú podplatené. Práca školského psychológa by mala byť najmä o prevencii. Celkovo, celý systém je momentálne zle nastavený a my pracujeme na tom, aby sa zrealizovala jeho reforma,“ doplnila Eva Klimová.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte