Slovensko potrebuje zručných remeselníkov a odborne vyučených pracovníkov

11.10.2021
Vzdelávanie a výchova

Stredné školy sa prezentovali na Dni župných škôl. Žiaci posledných ročníkov základných škôl, rodičia či výchovní poradcovia si mohli prezrieť ponuku župných stredných škôl. Porozprávať sa mohli priamo so študentmi a pedagógmi o možnostiach štúdia, odboroch, úspechoch i osobných skúsenostiach. A to všetko na jednom mieste v rámci podujatia Deň župných škôl, ktorý každoročne v spolupráci s partnermi organizuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Medzi žiakov zavítal aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

„Posledných tridsať rokov bolo stredné odborné školstvo na vedľajšej koľaji. Pritom dopyt po absolventoch týchto škôl je veľmi veľký. V Bratislavskom kraji chýbajú napríklad strojní mechanici, technológovia kozmetiky a chemických liečiv, agropotravinári, ale aj informatici či grafickí dizajnéri. Preto do vzdelávania našich detí musíme investovať. V opačnom prípade nebude mať kto vykonávať odborné a remeselné práce. Utrpí aj konkurencieschopnosť Slovenska voči okolitým štátom a budeme odkázaní na ľudí zo zahraničia. Preto sme sa rozhodli investovať do našich škôl a spraviť ich modernejšie a atraktívnejšie. Aj vďaka tomu záujem o župné stredné školy stúpa,“ vyhlásil predseda BSK Juraj Droba.

Jubilejný 10. ročník sa konal v priestoroch novej autobusovej stanice Nové Nivy a prezentovalo sa na ňom 51 župných stredných škôl. Okrem prezentačných stánkov jednotlivých škôl bol pripravený aj sprievodný program na pódiu. Žiaci svoju zručnosť predviedli pri aranžovaní kytíc, talent počas tanečných, hudobných, či speváckych vystúpení. Zaujala aj módna prehliadka, ukážka z gastronómie či ťahanie vína heverom.

„Veľmi vítam podobné aktivity. Už počas môjho pôsobenia na BSK sme rozšírili koncept Dní župných škôl ako hlavný nástroj propagácie škôl v kraji. Ukazuje sa, že sa veľmi osvedčil. Je to výborný spôsob, ako zvýšiť povedomie o stredných školách v kraji a zároveň podporiť záujem o rôzne odborné školy, či už ide o remeselné alebo technické zameranie,“ vyjadril sa minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

„Naša spoločnosť potrebuje nielen univerzitne vyštudovaných ľudí, ale aj šikovných a zručných remeselníkov a odborne vyučených pracovníkov. Som presvedčený, že podujatie prispeje k tomu, že mladí ľudia si vyberú pre svoju budúcnosť to najlepšie. Ak si vyberú vhodnú školu, ktorá ich bude baviť a pomôže im rozvíjať ich schopnosti, ľahšie sa uplatnia aj na trhu práce. Je dôležité, aby sa mladí ľudia vedeli po škole nielen zamestnať, ale aby robili to, čo ich bude baviť a budú to robiť s radosťou,“ dodal Juraj Droba.

Bratislavský samosprávny kraj je najväčším zriaďovateľom stredných škôl v regióne, vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti má 54 škôl, 2 jazykové školy a 44 školských zariadení.

 

Zdroj: minedu.sk

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Kľúčové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte