Telocvik od kandidátky Lubyovej
AUTOR: Branislav Pupala
Neveril som vlastným očiam, keď som si náhodou pozrel volebný spot kandidátky SNS Martiny Lubyovej do parlamentných volieb.
V ňom nástojčivo hovorí: „chcem dať deťom šancu na viac pohybu na školách“ a zasadzuje sa o „hodinu telocviku navyše“. To akože vážne? Ona tú šancu nemala a nemá? Pani, halóóó, veď ste ministerka školstva! Alebo tomu mám rozumieť tak, že to je druhý krok, ktorý pri vašom športovom nasadení má nasledovať po miliónoch, ktoré rozosievate na futbalové štadióny?
Kandidátka, súčasná ministerka školstva, si ani len ideu, ktorou chce osloviť voličov, nepremyslí a neoverí. Hodina telocviku je banálny, populistický a nesystémový návrh. Taký z dielne ľudí, čo si ani nedajú námahu, aby sa pozreli okolo seba, ako veci fungujú, na čom stoja a ako sa naozaj dajú zmeniť.
Milá pani Lubyová. Urobím Vám jednu láskavosť a prezradím Vám ako sa tieto veci robia, ak ich myslíte vážne. Výnimočne s Vami súhlasím, že deťom v školách treba dať viac pohybu. Ale to je asi tak všetko, pokiaľ ide o súhlas. Ostatné už neviem, či budete schopná prijať. Žiadna hodina do učebného plánu naviac, ale celkom inak.
Najprv si pozrite, ako pohyb, cvičenie, telesná výchova fungujú v materských školách. Tam je to zorganizované skvelo a bez problémov. Pohyb a cvičenia každý deň, k tomu ešte aj telesná výchova ako relatívne samostatná oblasť v rámci obsahov vzdelávacieho programu. Učiteľky vedia ako to majú robiť a čo majú robiť, organizácia dňa je dobre prispôsobená tomu, aby to takto mohlo byť. Ak uvoľníte organizáciu práce základným školám, rovnako to bude môcť byť aj na ďalších vzdelávacích stupňoch, minimálne po tretiu, ak nie aj po piatu triedu. A teda žiadnu hodinu naviac nepotrebujete. Dokonca ani telocvičňu.
A potom sa pozrite, ako takéto veci fungujú niekde v zahraničí. Áno pohyb, šport a telesná výchova majú v školských systémoch veľkú podporu. Ale inou cestou, ako „hodina telocviku navyše“. Tá cesta veľmi pripomína to, čo u nás vidíme v škôlkach, preto som to aj vyššie uviedol.
Dva príklady za všetky: Kanadská Alberta vo svojom národnom vzdelávacom programe jednoducho určuje školám, že majú denne zabezpečiť deťom 30 minút pohybových aktivít. Je to prosto rutinná povinnosť. A dá sa uskutočniť preto, že organizácia vyučovania nie je štátom určená ako presný počet vyučovacích hodín na týždeň, ale ako percentuálny čas vymedzený vzdelávacím oblastiam. Potom už len stačí pridať požiadavku, že deti musia mať pohyb a telesnú výchovu na dennej báze. Na to, aby sa do škôl dostalo naozaj viac pohybu, to celkom stačí.
Teraz austrálska Victoria. Podobne ako predchádzajúci príklad. Predškolská príprava a prvé tri ročníky základnej školy úplne rovnako. Sú povinné zabezpečiť deťom denne 20-30 minútové pohybové aktivity. A je to vlastne jediná oblasť, ktorú školy naozaj musia robiť denne. Ostatné sa odporúčajú. Vo vyšších ročníkoch je to tak, že školy majú povinnosť zabezpečiť 100 minút telesnej výchovy a 100 minút športu do týždňa. Opäť však, s ďaleko väčšou autonómiou pri organizácii školy, ako si to, pani ministerka, vôbec dokážete predstaviť.
Nuž takto pani kandidátka SNS Lubyová. Váš návrh je síce na prvý pohľad ušľachtilý, ale extrémne povrchný a zlý. Ako ste možno v týchto riadkoch postrehli, aj ten telocvik treba vnímať v ďaleko širších súvislostiach. V súvislostiach koncepcie celého národného kurikula a kurikulárnej politiky štátu. S Vašim diletantským systémom - hodina sem, hodina tam - už musíme definitívne skoncovať. A buďte si istá, že vieme ako na to, tak sa nám už, prosím Vás, nepleťte viac do cesty.
Chcete si prečítať článok až do konca?
Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:
- denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
- informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
- kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
- námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
- odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
- prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
- ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
- aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
- súťaže o zaujímavé ceny,
- prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.
Komentáre