Učebníc je dostatok. Pomáha otvorený trh

15.04.2021
Vzdelávanie a výchova

Denne si dáva na chrbát aj päťkilovú záťaž. Školák si do batoha zbalí niekoľko učebníc, zošity v doskách, peračník, desiatu a vodu. Pedagógovia si cez pandémiu osvojili aj používanie digitálnych nástrojov na vzdelávanie. To však neznamená, že sa žiakom v blízkej budúcnosti odľahčia aktovky. Klasické učebnice majú byť aj naďalej dominantnou pomôckou na vyučovacích hodinách. Rezort školstva chystá postupné otvorenie trhu pre ďalšie ročníky a plánuje miliónové investície.

Minister Branislav Gröhling dal vlani riaditeľom voľnú ruku pri výbere učebníc pre prvý stupeň. Rozdal im spolu 11 miliónov eur, za ktoré mohli cez edičný portál nakúpiť potrebné knihy. Keďže trh je bohatý, školy hľadali čo najvýhodnejšiu ponuku. „Robili sme verejné obstarávanie. Snažili sme sa nájsť dodávateľa, aby sme nakúpili čo najlacnejšie,“ hovorí riaditeľka Základnej školy Dudova v Bratislave Hana Závodná. Medzi vydavateľmi boli rozdiely v centoch, no našli sa aj dvojeurové. Otvorenie rieši nedostatok Pred liberalizáciou trhu nebolo obstaranie kníh také jednoduché. „Potrebovali sme 17 učebníc fyziky, no edičný portál prepočtom krátil objednávky a prišlo nám ich päť,“ opisuje Závodná. Keďže školy nemali financie vo vlastných rukách, učebnice si medzi sebou aj požičiavali. Teraz však majú prostriedky a prestali pociťovať akútny nedostatok. „V tomto školskom roku nám nechýbajú učebnice. Dokázali sme všetko dokúpiť,“ pochvaľuje si Závodná.
V týchto dňoch by mali školy dostať ďalší balík peňazí v celkovom objeme šesť miliónov eur, ktoré sú určené pre prvý až štvrtý ročník. Školy sa však spoliehajú aj na ďalších osem miliónov, ktoré by mali v júni pritiecť na druhý stupeň a stredné školy. „My s tým rátame. Boli zľavy na učebnice a pracovné zošity. Istú časť sme už objednali z nášho rozpočtu,“ reagoval riaditeľ Základnej školy Grundschule v Kežmarku Miroslav Beňko.
Aby mali riaditelia v ďalšom školskom roku dostatok didaktických prostriedkov, s objednávaním by mali začať v predstihu. „Škola by mala zohľadniť najmä čas potrebný na proces obstarávania, tlač a následnú distribúciu,“ odkázal odbor komunikácie rezortu školstva.

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Klučové slová

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte