Užitočné linky pre učiteľov aj rodičov

28.10.2020
Vzdelávanie a výchova

V nasledujúcom prehľade nájdete linky na užitočné stránky a portály, ktoré môžu pomôcť nielen pedagógom, ale aj rodičom v príprave na vyučovanie, v zadávaní domácich úloh, v precvičovaní učiva doma. Zoznam budeme priebežne aktualizovať

Centrálne úložisko digitálneho obsahu edukačného, portál MŠVVaŠ SR kde sa nachádza tisíce materiálov a kde môžete jednoducho vytvárať svoje vlastné interaktívne lekcie, ale aj sofistikované vzdelávacie materiály, kvízy, či interaktívne knihy. To všetko môžete potom zdieľať s ostatnými. Veď čím viac vedomostí, tým lepšie.

eAKTOVKA

Portál, ktorý sprístupňuje učebnice v digitálnej forme žiakom a učiteľom základných a stredných škôl. Učebnice sú prístupné bezplatne a pre všetkých, ktorí sa na portáli zaregistrujú. Okrem digitálnych verzií učebníc nájdu žiaci a rodičia na portáli aj ďalšie voľne prístupné učebné materiály a odporúčanú literatúru.

Učíme na diaľku 

Portál MŠVVaŠ SR v správe ŠPÚ, kde sa nachádzajú aktuálne usmernenia, odporúčania, zdroje a nástroje pre vzdelávanie všetkých detí, nielen na diaľku.

Metodický portál 

Projekt, ktorý má slúžiť učiteľom ako pomoc pri tvorbe materiálov na skvalitnenie výučby. Obsah, ktorý je na tejto webovej stránke je zostavovaný z príspevkov učiteľov a ide o vzájomnú výmenu skúseností medzi učiteľmi. 

Fórum pre učiteľov

Online poradenstvo pre učiteľov a ostatných pedagogických zamestnancov. Či už máte otázku z oblasti legislatívy a riadenia, vzdelávania a výchovy alebo personalistiky, odborníci vám poradia.  Stačí zvoliť svoju oblasť záujmu a môžete pridávať nový príspevok do diskusie, na ktorý chcete získať odpoveď.

HiSTORY 

Program RTVS, ktorý prostredníctvom krátkych, výstižných a pútavých animácií ponúka množstvo informácií z dejín Slovenska aj zo sveta. 

e-Slovak 

Vzdelávací portál na vyučovanie slovenčiny ako cudzieho jazyka na úrovni A1 pre cudzincov a vyučovanie slovenčiny ako cudzieho jazyka pre úplných začiatočníkov.

Zavretá škola 

Prináša zaujímavé nápady, informácie, videá a linky pre tých školákov, rodičov a učiteľov, ktorí teraz náhle zostali doma, lebo školy sú zavreté. 

Učím sa doma 

Iniciatíva učiteľov a rodičov preto pripravila projekt „Prebádaj svoju domácnosť“, ktorý ponúka niekoľko riešení, ako to celé zvládnuť a nezblázniť sa. Ponúka rôznorodé aplikačné úlohy prepájajúce teoretické vedomosti získané v škole s každodennými činnosťami v domácnosti. 

Kaleidoskop prírodných vied

Námety na pokusy, zábavné úlohy a cvičenia z prírodovedných predmetov pre žiakov základných škôl a osemročných gymnázií. V mesačnej periodicite tu pribúdajú nové aktivity z fyziky, chémie, biológie, prírodovedy a matematiky. Jednoducho sťahujete stále nové a zadania pre svojich žiakov.

Cudzie jazyky

Zaujímavé aktivity z angličtiny, nemčiny aj ruštiny na precvičovanie slovnej zásoby, konverzácie aj gramatiky – a to v zábavnej podobe krížoviek, doplňovačiek, cvičení a hlavolamov. Učiteľom nielen uľahčia prípravu na vyučovanie, rovnako tak spestria hodiny žiakom.

Testovanie zo slovenčiny

Chcete si vyskúšať, ako by ste zvládli testy zo slovenského jazyka a literatúry z Testovania 9? Pripravili sme pre vašich žiakov ukážky testov koncipované rovnakým spôsobom, ako testy v reálnom Testovaní 9 pre jednotlivé ročníky, zamerané na konkrétne učivo, ktoré si môžete zopakovať.

Zábavné aktivity pre škôlkarov

Množstvo zábavných a poučných aktivít na rozvoj jednotlivých zručností malých škôlkarov. Ideálne nielen pre učiteľky v MŠ, rovnako tak aj pre rodičov na spoločnú zábavu.

Žiak so ŠVVP

Majú vaši žiaci problém s čítaním, písaním, gramatikou alebo počítaním? Ponúkame vám pracovné listy vypracované odborníkmi z oblasti pedagogiky a psychológie, vďaka ktorým si deti hravou  formou  precvičia správnu techniku čítania, naučia sa správne písať, osvoja si gramatiku a pomocou zaujímavých úloh sa zdokonalia v matematike. 

Poučné podcasty RAABE

Tu nájdete nahrávky rôzneho druhu pre malých aj veľkých: nahrávky zo svetovej klasiky v cudzom jazyku, rozhovory na školské témy, rozprávky pre deti, tipy na učenie sa cudzích jazykov a aj návody, ako zdravo žiť.

Webináre pre učiteľov

Radi sa zdokonaľujete vo svojom poslaní vychovávať a vzdelávať deti? Hľadáte inšpirácie na vyučovacie hodiny, nové námety na prácu s deťmi, skúsenosti iných učiteľov? Využite bezplatné webináre pre učiteľov, ktoré spoločne prinášajú nakladateľstvo RAABE a vydavateľstvo EXPOL PEDAGOGIKA. Ak sa aj niektorého nestihnete zúčastniť osobne, na tejto stránke si ich môžete všetky pozrieť zo záznamu.

Elektronické učebnice

Na tejto stránke nájdete kompletnú knižnicu elektronických učebníc pre základné aj stredné školy z učebnicového vydavateľstva EXPOL PEDAGOGIKA. Knižnica je prístupná po registrácii.

Rozprávky pre deti na počúvanie

Nahrávky s krátkymi a modernými rozprávkami na počúvanie pre deti na 1. stupni ZŠ, ktoré preveria pozorné počúvanie. Za každou rozprávkou nechýbajú otázky, ktoré preveria mieru pochopenia vypočutého.  

Chcete si prečítať článok až do konca?

Nás si nemusíte predplácať, stačí sa prihlásiť a čítate ZADARMO!

Len prihlásení užívatelia môžu využívať všetky benefity Školského portálu:

  • denne aktualizované spravodajstvo z oblasti vzdelávania na Slovensku,
  • informácie o pripravovaných odborných konferenciách a bezplatných školeniach pre pedagógov,
  • kaleidoskop prírodných vied – tematicky zamerané aktivity na stiahnutie pre učiteľov ZŠ prírodovedných predmetov,
  • námety na edukačné aktivity na stiahnutie pre materské školy v súlade so ŠVP pre MŠ,
  • odborné články na špecifické témy od Ing. Jarmily Belešovej, odborníčky v oblasti personalistiky pre školy,
  • prehľady aktualizovaných správ pre zriaďovateľov škôl a školských zariadení,
  • ukážkové testy na stiahnutie zo slovenského jazyka a literatúry pre 2. stupeň ZŠ,
  • aktivity na stiahnutie pre žiakov so špecifickými poruchami učenia,
  • súťaže o zaujímavé ceny,
  • prístup do fóra – možnosť diskusie s kolegami-pedagógmi.

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte