Žiaci by sa mali učiť digitálnym zručnostiam už na ZŠ

18.01.2017
Vzdelávanie a výchova

Digitálne zručnosti sú nielen vo svete nevyhnutnou súčasťou väčšiny zamestnaní. Takisto aj u nás prevládajú profesie, kde už je nevyhnutnosťou mať aspoň základné IT schopnosti. Stredné a vysoké školy každý rok vychrlia množstvo absolventov. Sú však dostatočne pripravení na spomínané pozície?

Moderné technológie na nás „útočia“ z každej strany, preto by sme mali o nich vedieť čo najviac. Zároveň by sme mali vedieť „vyťažiť“ z nich  to, čo sa len dá v náš prospech. A zároveň si ich znalosťou zjednodušiť život.

Prečo je potrebné rozumieť IT jazyku?

Vďaka kvalitným IT zručnostiam si dokáže mladý človek nájsť aj kvalitnú a dobre ohodnotenú prácu. Na druhej strane nám tieto schopnosti môžu vo veľkej miere zjednodušiť život. Prečo? Pretože na zrealizovanie vlastných nápadov už nebudeme potrebovať pomoc odborníkov, poradíme si sami.

Samozrejme aj v bežnom živote nám pomôže, keď si vieme napríklad upraviť fotografie, pripraviť kvalitnú prezentáciu,  vytvoriť vzorec v exceli, či zhotoviť profesionálne propagačné materiály, logá, naprogramovať web stránku, napísať blog, urobiť mobilnú aplikáciu. 

Technologické vzdelanie uľahčí život žiakom aj učiteľom

Tieto zručnosti môžu pomôcť už deťom a starším študentom v rámci vzdelávania a príprav na rôzne predmety. Či už je to pri písaní domácich úloh alebo rôznych školských projektov, seminárnych prác až po tvorbu bakalárskych a diplomových prác, ktoré aj vďaka týmto znalostiam daného študenta môžu byť spracované oveľa kvalitnejšie.

Dnes už malé deti vlastnia moderné smartfóny, tablety a počítače. Otázne je však to, na čo všetko ich používajú? Do akej miery trávia napríklad čas na počítači zmysluplne? Zahŕňame dostatočne tieto technológie do vyučovacieho procesu a do domácej prípravy na vyučovanie? Alebo slúžia deťom a študentom viac na zábavu a hru.

Učíme programovať už školopovinné deti

Skupina ľudí – profesionálov Learn2Code si povedala, že prinesie IT jazyk bližšie k mladým ľuďom. Zároveň prišli s ponukou vzdelávania digitálnych zručností aj pre školy na Slovensku. Vzdelávací projekt vznikol v roku 2012 a ich programy už absolvovali stovky študentov, aktuálne viac ako 100 škôl využíva vzdelávacie materiály spomínaného projektu. A prečo vôbec na Slovensku vznikol takýto projekt? „Dôvodom je nedostatok technicky vzdelaných ľudí a zároveň aj veľmi obmedzené možnosti, ako sa v tejto oblasti ďalej vzdelávať,“ tvrdí samotný tím.

Z ich skúsenosti usúdili, že naše školstvo dostatočne rýchlo nereflektuje na potreby trhu v oblasti technologického vzdelávania, ktoré chýba celkovo na základných a stredných školách. Na školách sa totiž prevažne učí len užívateľská informatika. Dôvodom je tiež nedostatok know-how, kvalitných materiálov a IT odbornosti samotných učiteľov.

 „Naším cieľom je sprístupniť moderné vzdelávanie digitálnych zručností našej mladšej generácii a dať jej tak možnosť lepšej sebarealizácie alebo úspešného sa uplatnenia na trhu práce,“ vraví jeden zo zakladateľov organizácie Radovan Debnár. „Ponúkame kompletné riešenie na zavedenie vzdelávania digitálnych zručností do každej školy,“ tvrdí ďalej Debnár.

V ponuke sú rôzne prezenčné kurzy v niekoľkých slovenských mestách a taktiež online kurzy. Zameriavajú sa najmä na oblasť designu, tvorby webstránok a mobilných aplikácií. Dnes je už tento program určený nielen pre stredoškolákov, ale môžu sa zapojiť rovnako i základné školy. Projekt nesie po novom názov Learn2Code pre školy.

Študenti sa vďaka tomuto programu dokážu naučiť tvorbu moderných webstránok, optimalizovať ich pre mobilné zariadenia a oživiť ich dynamickými prvkami. Kurz je doplnený o množstvo profesionálnych videí, príkladov a zadaní pre študentov, súčasťou je aj textová učebnica. V rámci tohto kurzu je k dispozícii diskusné fórum s autorom kurzu a tiež s ostatnými študentmi. Všetko je to zabezpečené pomocou prehľadnej aplikácie.

Na záver vypracuje každý študent vlastný projekt.

Cieľom je naučiť študentov pracovať s najpoužívanejším softwarom a programovacími jazykmi, vďaka ktorým môžu realizovať svoje nápady v digitálnom prostredí alebo si nájsť lepšie uplatnenie na trhu práce.

Čo hovoria školy?

Momentálne je do programu zapojená viac ako stovka slovenských škôl. „Deti nie sú hlúpe, intuitívne vedia, že škola by mala byť bránou do budúcnosti a že technológie budú súčasťou ich budúceho života. Keď v škole moderné technológie nenachádzajú, rôznymi formami protestujú,“ tvrdí Roman Baranovič, riaditeľ Cirkevnej ZŠ Narnia v Bratislave.

Viac o projekte pre školy nájdete TU.

Akreditácia z ministerstva

Všetky kurzy sú akreditované Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Po absolvovaní kurzu získa účastník certifikát.

Štátna pomoc

Uchádzač, ktorý je evidovaný ako nezamestnaný na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny,  môže získať kurz zadarmo. Podmienkou je vyplnenie požiadavky na rekvalifikáciu minimálne 15 kalendárnych dní pred začiatkom kurzu, ÚPSVaR uchádzačovi tak po vydaní RE-PASu uhradí všetky náklady na kurz. 

Zdroj: Martina Baumann

Komentáre

Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte