10 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Elka
1. atestácia - platnosť v MŠ a ZŠ

Dobrý deň, Potrebovala by som poradiť.
Momentálne pracujem ako učiteľka v MŠ. Chcela by som si urobiť 1.atestáciu, ale neviem či mi bude platiť, ak by som časom pracovala v ZŠ. Mám ukončenú strednú pedagogickú školu učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo a vysokú školu učiteľstvo pre 1. stupeň ZŠ. Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
1. atestácia - platnosť v MŠ a ZŠ

Ste kvalifikovaná učiteľka materskej školy aj zákadnej školy na úrovni vysokoškolského vzdelania druhého stupňa. Ak vykonáte atestáciu ako učiteľka materskej školy, t. j. v podkategórii učiteľka materskej školy, nebude Vám platiť pre podkategóriu učiteľka prvého stupňa základnej školy. Vyplýva z § 49, najmä ods. 5 a ods. 7 zákona č. 317/2009 Z. z.

Elka
dve 1. Atestácie

Čiže, ak tomu dobre rozumiem, atestácia by mi platila len v Mš. Ak by som pracovala v Zš, musela by som si znova urobiť 1. atestáciu ale už pre Zš. Môže mať v takomto prípade učieteľ dve 1. atestácie?

317_2009
odpoved

Dobrý deň Elka,
ano rozumiete tomu spravne, v pripade prestupu na ZŠ budete potrebovat opat 1. atestaciu, a ano moze mat 2x 1.atestaciu, je to uvedene v zakone.

Maria Pavlikova
1. atestácia - platnosť v MŠ a ZŠ

Elka, veľmi sa ospravedlňujem za moju chybnú odpoveď. Ak vykonáte prvú atestáciu ako učiteľka materskej školy a zmeníte svoju podkategóriu na učiteľku prvého stupňa základnej školy bude platiť posledná veta z § 49 ods. 7 zákona č. 317/2009 Z. z, a to vykonaná atestácia v niektorej z podkategórii učiteľa podľa § 13 platí ku každej podkategórii učiteľa, na výkon ktorej učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady. Spĺňate kvalifikačné predpoklady pre hore uvedené dve podkategórie učiteľa.

Elka
atestácia

Ďakujem za odpoveď.

ginnymuc
Atestacia 1 a 2

Chcela by som sa opytat, ak pracujem ako ucitelka v specialnej skole, kde som si aj urobila obe atestacie, platia mi tieto v specialnej Ms v tej istej skole? Dakujem za odpoved.

Maria Pavlikova
Atestácia 1 a 2

Nepíšete nič o Vašom vzdelaní, neviem to posúdiť.

Júlia Estrela
Atestácie

Dobrý deň.
Prosím Vás o Váš odborný názor.
Mám ukončenú Strednú Pedagogickú a Sociálnu akadémiu a Vysokú školu v magisterskom študijnom programe učiteľstvo pre primárne vzdelávanie v študijnom odbore 1.1.5. predškolská a elementárna pedagogika. Momentálne pracujem ako učiteľka v MŠ. Počas práce v MŠ som vykonala prvú aj druhú atestáciu. Teraz mám možnosť zmeniť zamestnanie a pracovať ako učiteľka v ZŠ. Ale je tu problém. Pani riaditeľka v novom zamestnaní mi povedala, že atestácie mi neuzná, keďže som ich vykonala počas praxe v MŠ. Pri vykonaní atestácie nám ale povedali, že nám atestácia platí aj pre predprimárne aj pre primárne vzdelávanie, protože sme na každú túto podkategóriu kvalifikovaní, keďže sme ukončili magisterské vzdelanie predškolská a elementárna pedagogika. Vraj zákaz uznania atestácie platí iba pre tých, ktorý majú magisterské vzdelanie ukončené iba v jednej z týchto podkategórii. Ja som si to našla aj v starom a aj v ovom zákone.
Podľa starého zákona č. 317/2009 Z. z, paragraf 49, odsek 7 (posledná veta):
„Vykonaná atestácia v niektorej z podkategórií učiteľa podľa § 13 platí ku každej podkategórii učiteľa, na výkon ktorej učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady.“
Podľa nového zákona č.138/2019 Z.z, paragraf 60, odsek 5:
„Druhá atestácia vykonaná v kategórii učiteľ profesijného rozvoja platí pre každú kategóriu
pedagogického zamestnanca a kategóriu odborného zamestnanca, v ktorej spĺňa kvalifikačný predpoklad
na výkon pracovnej činnosti.“
Čiže z daného by podľa mňa malo vyplývať, že tie atestácie by mala pani riaditeľka uznať.
Tieto atestácie som urobila do roku 2017. Vtedy ešte platil starý zákon a boli mi uznané. Vtedy dokonca neplatilo
ani to, že tam musí byť medzi atestáciami rozdiel 5 rokov praxe. Takže si osobne myslím, že keď mi tie atestácie
boli už uznané, tak by mi mali už platiť.

Pani riaditeľka mi povedala, že mi všetko uzná ak to budem mať potvrdené .
Tak Vás prosím o Váš odborný názor.
Ďakujem.

Maria Pavlikova
Atestácie

V podstate by sa dalo s Vašim názorom na uznanie atestácií súhlasiť i napriek tomu, že nemám k dispozícii Vaše vysvedčenia. Ak ste kvalifikovaná učiteľka základnej školy, musíte mať štátnice z predmetov, ktoré sa učia na základnej škole a nie z predškolskej pedagogiky. Predpokladám, že je to tak. Znenie § 49 ods. 7 zákona č. 17/2009 Z. z. ste uviedli správne, ale neviem ako ste dospeli k § 60 ods. 5 zákona č. 138/2019 Z. z. Predpokladám, že ste chceli uviesť § 60 ods. 4 písm. a) uvedeného zákona. Učiteľ profesijného rozvoja je uvedený v § 19 písm. i) a § 22 zákona č. 138/2019 Z. z. Nie je to učiteľ prvého stupňa základnej školy.