4 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
Asistent Brezno
Adaptačné vzdelanie - Odmietnutie absolvovania zo strany zamestnávateľa

Dobrý deň,
mám otázku ohľadom adaptačné vzdelania pre pegagogického asistenta. Do pracovného pomeru som sa dostala v januari 2018 a s ostatnými asistentami sme absovovali adaptačné vzdelanie do 3 mesiacov pod vedením pedagogického zamestnanca. Bolo nám povedané, že na konci mája absolvujeme adaptačnú skúšku, čiže po viac ako 4 mesiacoch od nastúpenia.
Lenže, keď sme sa boli informovať u pani riaditeľky, kedy to presne bude, bolo nám povedané, že ona nám skúšku môže dať hocikedy v priebehu 2 rokov, čiže to nebolo v máji.
Aby toho nebolo dosť, tak som skoro na celý október ochorela a keď som sa bola na konci októbra zaniesť PNku, tak mi bolo povedané, že v rámci toho, že som bola veľa na PN a z toho, že čerpám z penazí školy mi nebude predlžená zmluva od januára, ktorú mám len do 20.decembra tohto roka, čiže na rok.
Dokonca mi pani riaditeľka povedala, že som mala radšej ostať na PN, aby mi to všetko platila už len sociálka a nie, že mi to zase budú musieť platiť škola.
V novembri som nastúpila do školy a mali sme celý rozpis aktivít na november, kde sme si s ostatnými asistentami všimli, že na konci novembra bola napísaná adaptačná skúška pre nových pedagogických zamestnancov, ktorí prišli v septembri 2018.
Zároveň, jedna kolegyňa od nás, čo nastúpila rok pred nami, absolvovala adaptačné do troch mesiacov.
Mohli by ste mi prosím Vás poradiť, čo mám robiť v takéjto situácií, keď zamestnávateľ tvrdí, že má na adaptačné dva roky a pritom mi chce dať výpoveď v decembri, teda rok od uplynutia pracovnej zmluvy, ktorú nechce predĺžiť?
Ja som našla, že podľa zákona to musí absolvovať každý, kto nastúpi do zamestnania v školstve prvý krát, či už úspešne alebo nie.
Prosím vás o radu a vopred ďakujem.

Maria Pavlikova
Adaptačné vzdelávanie

Váš problém sa netýka posudzovania kvalifikačných predpokladov, čo je mojou hlavnou náplňou na portáli, ale vzťahov na pracovisku. Podľa môjho názoru toto sa nedá riešiť na školskom portáli, aspoň ja to nebudem riešiť. Výpoveď Vám riaditeľka nedá, pretože máte pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú a ten končí zo zákona dohodnutým dňom. Áno adaptačné vzdelávanie musí absolvovať každý začínajúci pedagogický zamestnanec.

Asistent Brezno
Adaptačné vzdelanie

Ďakujem za odpoveď.
Ešte by som sa Vás chcela spýtať ako je to potom teda s adaptačným vzdelaním, keď nám teda nebude umožnené vykonať skúšku ? Máme nejké iné možosti ? Mali by sme si pýtať potvrdenie o absolvovaní vzdelania ? Alebo len jednoducho odísť a dorobiť si to na druhej škole ?

Maria Pavlikova
Adaptačné vzdelávanie

Ak ku dňu skončenia pracovného pomeru, neukončíte úspešne adaptačné vzdelávanie, riaditeľ školy by Vám mal pri skončení pracovného pomeru vydať potvrdenie o dĺžke adaptačného vzdelávania. Je to uvedené v § 5 vo vyhláške MŠ SR č. 445/2009 Z. z. Nový zamestnávateľ na základe priebežných výsledkov uvedených v zázname môže akceptovať dovtedajšiu dobu adaptačného vzdelávania u predchádzajúceho zamestnávateľa, len ak je začínajúci pedagogický zamestnanec u nového zamestnávateľa zaradený do tej istej kategórie a podkategórie.