9 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
helča
Adaptačné vzdelávanie a započítanie praxe

Dobrý deň, poprosím Vás o vyjadrenie k adapt. vzdelávaniu a započ. praxe. Od 1.9.2017 bola prijatá učiteľka do Strednej školy musí absolvovať adaptačné vzdelávanie ak predtým robila v materskej škôlke a ZŠ? Vzdelanie má doložené diplomom predškolská pedagogika.
Prax 1.9.1999 - 31.10.2002 MŠ
1.11.2002 - 27.06.2003 ZŠ
1.10.2003 trvá DSS
15.04.2013 - 31.08.2017

Ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
Adaptačné vzdelávanie a započítanie praxe

Vaša pani učiteľka nie je povinná robiť adaptačné vzdelávanie. Pedagogickú prax v materskej škole a základnej škole jej môžete započítať plne. Aj v prípade, že má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v odbore predškolská pedagogika ? je nekvalifikovaná.

Zuju
adaptacne vzdelavanie

Dobrý deň, chcem sa opýtať na spôsob adaptacneho vzdelavania pred rokom 2009. Moj prvý pracovný pomer v pedagogickom procese nastal v roku 2002 ako vychovavatelka, vtedy este v Domove sociálnch služieb. Pamatam si, ze vzhladom na to, ze som nemala ani den pedagogickej prxe v den nastupu bola som zaradena v nizsej triede na dobu tri mesiace, ale ziadne adaptacne vzdelavanie alebo nieco podobne mi nebolo udelene. Odvtedy, vsadial, kde som nastupila do pedagogickeho procesu ma brali ako samostatneho pedagogickeho zamestnanca, a neskor pedagogickeho zamestnanca s I. atestaciou. Pracujem v skolstve 16 rokov, dnes sa ma riaditelka opytala ci mam ukoncene adaptacne vzdelavanie, ale ziaden papier nemam. Neviem, ci pre novým zákonom v roku 2009 nieco take bolo povinnost ale nikto to o mna neziadal. Ide o to, ze mam moznost robit uvadzajuceho ucitela. Mozem ak nemam taketo potvrdenie a som vedena ako samostatny pedagogicky pracovnik s I. atestaciou?

Maria Pavlikova
Adaptačné vzdelávanie

Žiadať od zamestnanca, ktorý má 16 rokov praxe, aby predložil potvrdenie o adaptačnom vzdelávaní je neuveriteľné. Potvrdenie predkladajú pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci, ktorí majú menej ako jeden rok praxe. Aby ste mohli vykonávať činnosť pedagogického zamestnanca špecialistu - uvádzajúceho učiteľa musíte byť kvalifikovaná a mať vykonanú prvú atestáciu. V otázke uvádzate, že prvú atestáciu máte vykonanú a Vaše zaradenie je do kariérového stupňa učiteľ s prvou atestáciou, čomu zodpovedá 11. platová trieda. V § 33 ods. 3 zákona č. 317/2009 Z. z.sa uvádza, že pedagogický zamestnanec špecialista musí mať ukončené adaptačné vzdelávanie, ale pri 16 ročnej praxi je to jasné a nič sa nepredkladá.

Zuju
adaptacne vzdelavanie

Dakujem za odpoved, mozem sa opytat, co v pripade odborneho zamestnanca, ktorý ma prax 15 mesiacov ( v ramci projektu), bol zaradeny do 10 PT- samostatny zamestnanec, nemal robene adaptacne vzdelavanie, skola ani metodicke centrum to nenariadili a znova sa zamestnal ako odborny zamestnanec. Staci ta doba na 10 PT?

Maria Pavlikova
Adaptačné vzdelávanie

Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec, ktorý nezískal prax vo svojom odbore, musí absolvovať adaptačné vzdelávanie a byť zaradený do kariérového stupňa začínajúci pedagogický zamestnanec alebo začínajúci odborný zamestnanec. Uvedenému zaradeniu za podmienky vysokoškolského vzdelania druhého stupňa prislúcha 9. platová trieda. V súlade s § 27 ods. 4 písm. a) zákona č. 317/2009 Z. z. až po absolvovaní adaptačného vzdelávania môže byť zaradený do kariérového stupňa samostatný pedagogický zamestnanec alebo samostatný odborný zamestnanec, ak je kvalifikovaný. Zamestnanec bol nesprávne a neoprávnene zaradený v kariérovom stupni samostatný odborný zamestnanec v 10. platovej triede. Žiadna doba nestačí, musí absolvovať adaptačné vzdelávanie. Tento prípad sa nedá porovnávať s prípadom v predchádzajúcej otázke a odpovedi.

Jar
Adaptačné vzdelávanie a prípravy

Dobrý deň, prosím o radu ako mám postupovať v prípade ak začínajúca učiteľka, nekvalifikovaná, v adaptačnom vzdelávaní odmieta dodržiavať povinnosť písania dennej prípravy na výchovno-vzdelávaciu činnosť. Ak ju ako uvádzajúca učiteľka žiadam o dodržiavanie odporúčeného metodického postupu prípravy, odpovie, že ona si bude písať prípravu ako chce. Prípravu jej denne pripomienkujem, vysvetľujem, no na ďalší deň mi prípravu buď nezašle s tým, že ju nestihla spraviť, alebo napísanú pár vetami, opäť s nedodržaným odporúčaným postupom. Odmieta vykonávať príkazy riaditeľky s tým, že ak má písať prípravy, tak ostatnú prácu robiť nebude ( no prečo by to mali robiť ostatné kolegyne), nemá na to čas, chodí diaľkovo do školy. Ako môžem takéhoto zamestnanca viesť adaptačným vzdelávaním. Nemôžem ho prinútiť plniť si povinnosti.... Ja trávim čas neustálym vysvetľovaním, ktoré ona ignoruje. Je niekde v legislatíve uvedené ako v takomto prípade postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Adaptačné vzdelávanie a prípravy

Na vzťahy na pracovisku ja neodpovedám, ale teraz urobím výnimku. To, čo ste napísali na portál, napíšte riaditeľovi aj s presnými dátumami, a to čo najskôr. Riaditeľ školy písomne upozorní začínajúcu učiteľku na neuspokojivé plnenie pracovných úloh a na odstránenie nedostatkov a súčasne ho upozorní, ak sa nedostatky v lehote šiestich mesiacov budú opakovať, tak v súlade s § 63 ods.1, písm. d) bod 4 Zákonníka s ním skončí pracovný pomer výpoveďou. Určite to riešte čo najskôr. Vy ste jeho uvádzajúcim učiteľom a Vaše povinnosti z tejto činnosti sú tiež uvedené v § 33 ods. 7 zákona č. 317/2009 Z. z. Ak je zamestnanec v pracovnom pomere má vykonávať prácu podľa svojich schopností. Predpokladám, že v pracovnej zmluve má upravenú aj skúšobnú dobu. Mohla by som Vám vypisovať z legislatívy celé citácie, aké sú povinnosti zamestnancov, ale to snáď je jasné, že má zodpovedne pracovať. Začínajúci učiteľ s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa a odmieta plniť si základné povinnosti. Nebude ich vyžadovať ani od žiakov?

Jar
Adaptačné vzdelávanie a prípravy

Ďakujem, veľmi ste mi pomohla :)