Vzdelávanie a výchova
Aj telocvik môže byť zábavný

Mnohé zdravotné problémy majú korene v detstve. Inak to nie je ani so vzťahom k pohybu a športovaniu. Hravý spôsob života, na aký sú deti zvyknuté v materskej škole, sa po nástupe do školy mení.
Sedenie v školských laviciach počas celého dňa sa spolu s nedostatkom pohybu stávajú závažnými rizikovými faktormi vzniku ochorení chrbtice a pohybového aparátu. Je čo napravovať
„Štatistiky uvádzajú, že až 70 percent detí trpí chybným držaním tela, čo môže mať za následok vznik deformít v období dospievania a bolestivých syndrómov chrbtice v dospelosti,“ hovorí rehabilitačná lekárka Monika Klenková. Dodáva, že ochorenia chrbtice sa v rebríčku práceneschopnosti radia na prvé miesto.
Nedostatok pohybu je problém u čoraz menších detí, úskalím býva aj pohybová výchova v školách. Hodiny telocviku sú často málo atraktívne, deťom chýba motivácia a trvalý pozitívny vzťah k telovýchovným činnostiam a k športu.
Po zumbe prichádza originálne kĺzanie
Niektoré druhy zábavných cvičení v súčasnosti zažívajú boom. Patria k nim napríklad bollywoodsky tanec či zumba, ktoré využívajú atraktívne tanečné prvky. Nie všetky druhy takýchto pohybových aktivít sú však aj zdravotne zamerané.
K moderným konceptom cvičenia a posilňovania zároveň, ktoré spĺňajú tieto kritériá, patrí metóda flowin, ktorú vypracovali odborníci z oblasti rehabilitačnej a športovej medicíny. Ide o nový, zdravotne zameraný pohybový systém, ktorý využíva netradičnú pohybovú aktivitu.
Cvičí sa na špeciálnej podložke, pričom sa využíva kĺzavý pohyb medzi hladkou a mäkkou podložkou - jav, ktorý doteraz nebol využitý.
„Cvičenie je efektívne práve vďaka patentovanej technológii. Tá sa líši od obyčajného a nekontrolovaného šmýkania či kĺzania,“ vysvetľuje odborník z oblasti rehabilitácie a ortopédie Július Kazimír. Pri cvičení sa využíva iba vlastná energia a váha segmentov tela. Klenková vysvetľuje, že v každom cviku sa aktivuje niekoľko svalových skupín a výsledkom je lepšia stabilita, pevnosť, pružnosť a rýchlosť. Cvičiť možno v stoji, v kľaku, v polohách na chrbte, na bruchu alebo na boku. Lekárka dodáva, že bodmi opory sú špeciálne mäkké podložky na nohy a ruky, prípadne lakte a kolená. Kombinácia záťaže a pohybu dokáže vygenerovať pre každého maximálne svalové úsilie bez ohľadu na vek.
Aktivita vhodná aj pre školy
Špeciálna cvičebná metóda pomáha zlepšovať fyzickú aj psychickú odolnosť a zdatnosť, ale aj základné pohybové návyky, schopnosti a zručnosti a utvára aj správnu koordináciu pohybov. Vďaka cvičeniu si možno rozvíjať aj obratnosť a pohotovosť. Keďže sú cviky kombinované s tanečnými prvkami, cvičením si kultivujete aj pohybový prejav a utvárate hudobné a rytmické cítenie. Cvičenie by podľa jeho tvorcov mohlo byť univerzálne využiteľné aj u žiakov oboch stupňov základných škôl, čo by mohlo priaznivo ovplyvniť kvantitu i kvalitu pohybovej aktivity u detí.
„Metóda flowin je príkladom dostatočne intenzívneho a pritom hravého a bezpečného pohybu. Cvičenie spĺňa všetky atribúty, ktoré vyžaduje kvalitná hodina telesnej výchovy,“ dodáva Monika Klenková.
Cvičenie by mohlo byť univerzálne využiteľné aj u žiakov oboch stupňov základných škôl. Monika Klenková, rehabilitačná lekárka.
Zistili sme Zdravotné hľadiská metódy flowin l nezaťažuje váhonosné kĺby skokmi a doskokmi, l rovnomernenamáha prechod sval - šľacha - kosť, l trénuje svalovú silu bez nutnosti používať posilňovňu, l umožňuje aeróbny i anaeróbny tréning, redukuje nadváhu, l zlepšuje pohybovú koordináciu a stabilitu, l umožňuje strečingové cviky, napomáha relaxácii, l využíva sa aj v rehabilitácii, vhodné je aj pre pacientov s osteoartrózou, l cvičenia sú jednoduché a zrozumiteľné pre každého, l aktivizuje sa aj hlboký svalový systém, v každom cviku sa zapojí niekoľko svalových skupín, l pomáhaudržiavať pružnosť chrbtice a celého tela.
Zdroj: SITA (SME)