Prevádzka školy

Ako deti trávia voľný čas?

Ako deti trávia voľný čas?
Jupík, obľúbená značka detského nápoja, realizoval prieskum, v ktorom sa zisťovalo, ako deti školského veku trávia voľný čas, či rady športujú a čo robia cez prázdniny najradšej. Zúčastnilo sa ho viac ako 1 000 detí vo veku 6 až 14 rokov.

Ponúkame vám najzaujímavejšie výsledky:

Odpovede na otázku, ako deti trávia voľný čas, boli rôzne. Väčšina sa však zhodla v jednom - 68,9 % mladších (6 - 10 rokov) a 62 % starších žiakov (10 -14 rokov) sa nerado nudí. Mladší najradšej trávia čas s rodičmi na výletoch (47,2 %) a starší školáci, celkom pochopiteľne, s kamarátmi vonku (54,9 %). Za počítačom si radi posedia všetci žiaci, bez ohľadu na vek. Najpríťažlivejší je pre nich internet. To je pravdepodobne jedna z možných príčin, prečo deti nečítajú knihy. Z hľadiska aktivít realizovaných spolu s rodičmi sa na prvom mieste umiestnili rodinné výlety, potom spoločné rozprávanie sa s mamou a otcom a nakupovanie.

So športom to u našich školákov nie je až také zlé, ako by sme predpokladali. Na otázku, či športujú, až 84,7 % chlapcov a 83,3 % dievčat odpovedalo áno. Z toho až 22,8 % chlapcov a 25,3 % dievčat si svaly precvičuje denne. Najobľúbenejšou športovou činnosťou chlapcov je v lete bicyklovanie, dievčatá dávajú prednosť plávaniu a tiež bicyklovaniu. Obe pohlavia sa však zhodli v tom, že najradšej športujú spolu s kamarátmi. Ako dôvod športovania uvádzali deti na prvom mieste zdravie, na druhom získavanie nových kamarátov a na treťom podporu sebavedomia.

Treťou úlohou prieskumu bolo zistiť, ako deti najradšej trávia prázdniny. Väčšina mladších školákov trávi prázdniny so svojimi rodičmi (53,6 %) a starými rodičmi (13,9 %). Starší školáci uprednostňujú spoločnosť kamarátov (39,4 %), ale mnohí z nich trávia prázdniny aj s rodičmi (35,8 %). Ani v jednej kategórii nespomenuli deti tábory ako obľúbený spôsob trávenia prázdnin. Deti a voda patria jednoznačne k sebe. Potvrdili to aj detské odpovede týkajúce sa spôsobu trávenia prázdnin. Na prvom mieste sa umiestnili dovolenky pri mori, na druhom kúpalisko a potom výlety do prírody, na hrady, zámky a hry s kamarátmi.

Ako rastie školák
V školskom veku sa rastová rýchlosť pomaly znižuje na 5 cm za rok (pre porovnanie narastie dieťa v druhom roku 13 cm a v predškolskom období 7 cm/rok). Rast je riadený rastovým hormónom a rastovým faktorom podobným inzulínu (IGF-I). Detské rastové obdobie končí približne okolo jedenásteho roku (u dievčat skôr, u chlapcov neskôr) prechodom do puberty. Posledných 20 % svojej celkovej výšky získava dieťa práve v období puberty. Z 5 cm za rok na konci detského obdobia sa rastová rýchlosť zvyšuje až na 10 cm za rok, potom opäť pomaly klesá až sa zastavuje v období adolescencie. Na urýchlení rastu sa okrem spomínaného rastového hormónu a IGF-I podieľa v období puberty najmä vplyv pohlavných hormónov.

Kultúrne poukazy
Prinieslo vaše dieťa zo školy kultúrne poukazy a vy neviete, čo s nimi? Prevzatím poukazu sa žiak stáva ich majitelom a môže ich použiť v rôznych kultúrnych inštitúciách, a to na úhradu vstupného (napr. v divadlách, múzeách, gaLériách a pod.), alebo na úhradu služby spojenej so sprístupnením kultúrnych hodnôt (napr. v knižnici, osvetovom stredisku a pod.). K dispozícii má 6 poukazov, každý v hodnote 1 €. Kultúrny poukaz je neprenosný, môže ho teda použiť len jeho majitel. Zoznam kultúrnych inštitúcií, ktoré sú zapojené do projektu Kultúrne poukazy 2011, je zverejnený na internetovej stránke www.kulturnepoukazy.sk.

V desiatich je rané detstvo fuč
Osemročné dieťa si ešte zbežne spomína na udalosti z tretieho roka života. Desaťročné dieťa však už takmer nevie, čo sa dialo počas prvých štyroch rokov. Taký je záver odborníkov z Univerzity v Newfoundlande. Dlhodobé spomienky sa podľa nich uchovajú lepšie, ak ich vieme uchopiť slovami. Ak chcete, aby si vaše deti pamätali udalosti z raného detstva, veľa sa s nimi o nich rozprávajte a trpezlivo odpovedajte na ich otázky. Využiť pritom môžete rodinné albumy, videonahrávky či iným spôsobom zachytené prvé roky života vašich detí.

Zdroj: SITA (Mama a ja)