12 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
marygaj
atestácia a zaradenie do platovej triedy

Dobrý deň,
potrebujem získať info ohľadom zaradenia do platovej triedy. V roku 2003 som ukončila štúdium učiteľstva všeobecno-vzdelávacích predmetov (matematika-fyzika). V septembri 2003 som začala pracovať ako učiteľka na strednej odbornej škole. Tento rok som sa dopracovala k vykonaniu prvej atestácie a konečne som postúpila do 11 platovej triedy.(atestačná práca bola zameraná na metodiku tvorby učebných osnov z matematiky) Ak v budúcnosti budem pracovať ako učiteľ matematiky a fyziky na základnej škole, budem zaradená do 10 alebo do 11 platovej triedy? Ak by som sa zamestnala na ZŠ, mohla by som sa uchádzať o vykonanie druhej atestácie v kategórii učiteľ druhého stupňa ZŠ, keď prvú atestáciu som vykonala v kategórii učiteľ strednej školy?

Maria Pavlikova
Atestácia a zaradenie do platovej triedy

Ak ste vykonali prvú atestáciu pre podkategóriu učiteľ strednej školy a budete pracovať na základnej škole, teda v podkategórii učiteľ základnej školy pre druhý stupeň v súlade s §27 ods. 4 písm. b) zákona č. 317/2009 Z. z. Vás zamestnávateľ zaradí do kariérového stupňa samostatný učiteľ so zaradením do 10. platovej triedy. O zaradení na vykonanie druhej atestácie rozhodne vzdelávacia ustanovizeň, kde sa budete uchádzať o jej vykonanie.

marygaj
Ďakujem, viem, že je to v

Ďakujem, viem, že je to v zákone takto uvedené, ale aká je v tom logika? Keby som tú prvú atestáciu robila v podkategórii učiteľ základnej školy pre druhý stupeň, rozdiely oproti podkategórii učiteľ strednej školy by boli minimálne. V požiadavkach na vykonanie atestácie ani v tematických okruhoch pre atestačné skúšky niesú v týchto podketegóriách žiadne rozdiely. Aj učitelia, ktorí robili kvalifikačné skúšky pred rpkom 2009 sú takto rozdelení na pokategórie? A čo učitelia na 8-ročných gymnáziách?

Maria Pavlikova
Atestácia a zaradenie do platovej triedy

Plne s Vami súhlasím, že sa Vám to zdá nelogické. Dnes to takto platí. I keď v zákone je vždy uvedené "v príslušnej kategórii", čo je "učiteľ", ale musíme zohľadňovať aj podkategóriu. Možno sa to nejako zmení. Pred rokom 2009 sme nemali v zákone kategórie, bolo to jasné. Mal kvalifikačnú skúšku a učil predmety svojej aprobácie, zaradili ho do 11. platovej triedy. Dnes učiteľ strednej školy s prvou atestáciou pre podkategóriu učiteľ strednej školy nespĺňa kvalifikačné predpoklady na funkciu na riaditeľa základnej školy.

marygaj
Atestácia a zaradenie do platovej triedy

Ten zákon potom diskriminuje učiteľov, ktorí robili atestácie po roku 2009. Ja ako relatívne mladá učiteľka neviem kde budem o 5 alebo 10 rokov. Teraz si porobím atestácie pre SŠ a potom ma okolnosti donútia zamestnať sa na ZŠ a klesnem platovo o triedu nižšie. Rozčuľuje ma hlavne to, že v atestačných skúškach pre tieto dve podkategórie nie sú rozdiely. Keby som robila atestáciu v inej podkategórii, skúšala by ma tá istá komisia a dávala by mi tie isté otázky. Veď napríklad Bloomova taxonómia vzdelávacích cieľov funguje rovnako na ZŠ aj na SŠ. Takže momentálne mi ostáva len dúfať, že sa zákon zmení. Pokúsim sa ešte napísať pripomienku na MINEDU, aj keď neviem, či tam tie pripomienky vôbec niekto kompetentný číta... :(

Maria Pavlikova
Atestácia a zaradenie do platovej triedy

Na MINEDU napísať môžete, ale inú odpoveď nedostanete. Zákon č. 317/2009 sa pripomienkoval a do novely by sa mali dostať aj zmeny v oblasti kreditov a atestácii. Stačilo by, aby sa posudzovali len kategórie a nie podkategórie.

pampalini pamp
kategória, podkategória

dobry den,mary gaj,

som v podobnej situácii ako vy. ani vo sne by mi nenapadlo, ze nieco taketo existuje, ako zohladnovanie podkategorie!!! vsak clovek raz skonci vysoku skolu pre daný predmet bud pre 5-9, alebo 5 - 12 a potom si rozsiruje svoju kvalifikaciu....alebo aspon takto by to malo byt...ak clovek logicky rozmysla! podla nasho zakona 317 mozete aj klesnut ak si urobite 1. resp. 2. atestaciu....ked na to ideme logicky. podla mna je to katastrofa a mnohi ucitelia, riaditelia si to ani nevsimli, nakolko zakon spomína pri zaradení iba pojem KATEGÓRIA a nie PODKATEGÓRIA!!! veĺmi dufam, ze sa v kratkej buducnosti táto mimoriadne nepríjemná situácia vyrieši!
- ja ucím zároven aj na strednej aj na základnej skole, - mám 2. atestáciu pre nizsie stredné....nemohol som do prihlásky napisat obidve kpodkategórie, tak teraz ako dalej?????? HRôZA, PRIMITÍVNE a v neposlednom rade DEMOTIVUJÚCE! ( mam teraz zbierat kredity aby som urobil tú istú atestáciu pre vyssie stredne...??? :-))))

marygaj
kategória, podkategória

Plne s vami súhlasím, tiež ma to znechutilo... a máte pravdu väčšina učiteľov a dokonca ani niektorí riaditelia škôl o tom ani len netušia. Zaujímalo, by ma ako by sa k tomuto vyjadrili ľudia ktorí podkategórie vymysleli. Intenzívne pátram po jedinom podstatnom rozdiele medzi učiteľom druhého stupňa ZŠ a učiteľom SŠ, ale zatiaľ bezúspešne. Nie je žiadny rozdiel v príprave na povolanie, v požiadavkách na atestácie a ani vo výkone činnosti. Písala som pripomienku na MINEDU, dúfam že sa ten zákon bude novelizovať. Ak si nájdete trochu času napíšte tiež pripomienku, možno sa tým niekto bude zaoberať.
Keď učíte zároveň na obidvoch typoch škôl ste zaradený v rôznych platových triedach? Mňa budúci školský rok pravdepodobne čaká rovnaká situácia, na MPC mi povedali, že ak som urobila prvú atestáciu v podkategórii učiteľ SŠ, musím aj druhú urobiť v tej istej podkategórii. Ale zároveň mi oznámili, že pre istotu si mám vyžiadať písomné stanovisko k môjmu prípadu z MŠ, lebo že takýto prípad ešte nemali a že nevedia či si zákon vykladajú správne.
Po 10 rokoch v školstve je asi najvyšší čas pokúsiť sa zamestnať v inej oblasti.... tu to bude len horšie :(

pampalini pamp
:)

dobry den,
tesim sa, ze mate podobny nazor ako ja! dnes mi napadli dalsie dva extremy tohto tipu.napr: 1 - ucitel jazykovej skoly oduci 10 rokov na jazykovej skole anglicky jazyk napr. v BA, sprvi si 1. a 2. atestaciu a zivotne okolnosti ho zaveju do ineho mesta. zamestna sa na beznej zs a nebudu mu uznane atestacie nakolko ich robil v podkategorii: ucitel pre jaz. skolu. uuuuzas!!!, nie???
2 - ucitel hudobnej skoly si urobi atestacie 1. a 2. a pojde ucit na zs alebo strednu skolu hudobnu vychovu a nebudu mu uznane atestacie! - -aj ja pomyslam o odchode, ale je to smutne, ze clovek s 20 rocnou praxou a s uspechmi, skusenostami ktore ma, dospeje k tomuto zaveru. smerodajny by mal byt jednoznacne diplom!!!nie tieto hovadiny co ministerstvo kazdy rok vymysla, podla mna si to ani neuvedomuju,....ja pevne verim, ze zakon bude novelizovany!!! s pozdravom:)

marygaj
:)

Dobrý deň,
zjavne máme tam hore tých správnych ľudí na tých správnych miestach- svoje platy si určite zaslúžia. Zákon platí 4 roky, všetci ľudia, ktorých sa to v praxi týka to považujú za nezmysel, ale nič sa nerobí pre to, aby sa urobila zmena. Som veľmi zvedavá, kedy sa dočkáme tej novely a ešte viac som zvedavá na to, aké zmeny prinesie.

pampalini pamp
info

dobry den, dostali ste uz nejaku odpoved z MINEDU?? viete nieco a tom, kedy bude alebo ma byt novela zakona? alebo musime nam cakat roky?:)))
pekny den!

marygaj
info

Dobry den, odpoveď z MINEDU mi ešte neprišla. Ekonómka z našej školy bola na nejakom školení, zatiaľ je to takto, novela by mala byť na jeseň.