4 príspevky / 0 nový
Posledné pridané
Ivana529
Atestácie

Dobrý večer, potrebujem poradiť ohľadom atestácií. V roku 2020 som ukončila Mgr. štúdium špeciálnej pedagogiky.V súčasnosti pracujem v špeciálnej mš a študujem Bc. štúdium predškolskej pedagogiky kvôli doplneniu kvalifikácie. Prosím aké sú moje možnosti ďalšieho profesijného rastu v budúcnosti? Budem môcť po absolvovaní Bc. štúdia predškolskej pedagogiky vykonať 1. a 2. atestáciu v podkategórií učiteľka materskej školy pre deti so švvp, resp. učiteľka MŠ? Viem, že 1. atestácia sa vykonáva po piatich rokoch praxe a druhá po ďalších piatich, mňa len zaujíma to či sa to vzťahuje aj pre môj špecifický prípad. Ďakujem vopred za odpoveď.

Maria Pavlikova
Atestácie

Váš prípad nie je špecifický. Pri prihlasovaní sa a následne vykonaní atestácie, musíte brať do úvahy § 59, ods. 3 a § 60 ods. 3 a 4, z ktorých vyplýva, že atestáciu môžete vykonať len k tomu stupňu vzdelania, ktorým spĺňate kvalifikačné predpoklady na činnosť učiteľky materskej školy. Po ukončení vysokoškolského vzdelania prvého stupňa môžete po piatich rokoch absolvovať prvú atestáciu. K tomuto vzdelaniu sa druhá atestácia nevykonáva.

Pavla
Uznanie 1. atestácie

Pekne pozdravujem, len sa chcem opýtať o uznanie 1. atestácie. V MŠ pracujem od roku 2008. V roku 2015 som ukončila bakalárske štúdium v odbore Predškolská a elementárna pedagogika. V máji 2017 som si spravila 1. atestáciu. V roku 2021 som ukončila magisterský stupeň vzdelania program Predškolská pedagogika. Určuje zákon povinnosť opätovného vykonania 1. atestácie pre postúpenie v platovej triede? Alebo mi môže byť uznaná 1. atestácia vykonaná v 2017? Môžem si v tom prípade vykonať druhú atestáciu v r. 2022- teda 5.rok po prvej? Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Uznanie 1. atestácie

V súlade s § 59 ods. 3 zákona č. 138/2019 Z. z. vykonaná atestácia je viazaná na príslušný stupeň vzdelania. Prvú atestáciu možno vykonať k ÚSO vzdelaniu a k vysokoškolskému vzdelanie prvého stupňa a prvú aj druhú atestáciu k vysokoškolskému vzdelaniu druhého stupňa. Z uvedeného vyplýva, že atestácia k vysokoškolskému vzdelaniu prvého stupňa Vás posunula do 7. platovej triedy a v 7. platovej triede ste aj po absolvovaní vysokoškolského vzdelania druhého stupňa. Prvú atestáciu bude môcť vykonať až po piatich rokoch od zaradenia do kariérového stupňa samostatná učiteľka. Takéto zaraďovanie bolo aj podľa zákona č. 317/2009 Z. z.