Prevádzka školy
blueKiwi DiGiPEDiA odstraňuje bariéry a spája učiteľov

„blueKiwi zlepšuje pracovné prostredie a pomáha učiteľom nachádzať riešenia,“ hovorí Marcel Borik zo spoločnosti Atos, ktorá tento komunikačný nástroj vyvinula. „Rozmach sociálnych sietí na internete ukázal význam tejto platformy. blueKiwi však ide ďalej ako bežné sociálne siete. Pedagógovia vďaka nemu dokážu efektívne spolupracovať a vymieňať si skúsenosti bez ohľadu na fyzickú vzdialenosť. Angažovaní, nadšení učitelia na mnohých slovenských školách majú už dnes skvelé výsledky a nápady, ktoré však zvyčajne zostávajú pre ostatných nedostupné. Vďaka blueKiwi z nich môžu mať úžitok všetci pedagógovia a tým aj deti a študenti z celého Slovenska“ dodáva.
Informácie a rady na dosah
Spoločnosť Atos vyvinula blueKiwi ako nástroj, ktorý mal pôvodne oslobodiť ľudí od desiatok nepotrebných e-mailov, zlepšiť spoluprácu skupín, spríjemniť pracovné prostredie a pomôcť dobrým nápadom uplatniť sa v praxi. Dnes sa využíva na celom svete a etabloval sa aj v podmienkach slovenského školstva, ktorému v rámci projektu digitalizácie školstva DiGiPEDiA pomáha vstúpiť do 21. storočia.
Hoci je na Slovensku projekt len v počiatkoch, mnohí učitelia už zisťujú, ako veľmi im môže pomôcť.
„Na blueKiwi sú učitelia prepojení so zdrojmi i medzi sebou navzájom,“ vysvetľuje prínosy Milica Križanová, učiteľka biológie a chémie na gymnáziu. Výsledkom ich diskusií sú témy s rozsiahlou ponukou študijných materiálov. „Až doteraz musel učiteľ sledovať veľké množstvo zdrojov, mne sa však páči, že blueKiwi zhromažďuje všetky tieto informácie na jednom mieste. Na rozdiel od iných projektov, ktoré ponúkajú len informácie a materiály, však blueKiwi ponúka aj možnosť priamo komunikovať a nadväzovať kontakty s kolegami,“ dodáva Milica Križanová.
blueKiwi ponúka priestor pre všetky predmety, ale aj pre spoločné témy ako napríklad rozvíjanie kritického myslenia. Okrem odborných diskusií sú k dispozícii aj aplikácie, webové stránky, návody, či množstvo testov , ktorými sa možno inšpirovať, či ich priamo využiť.
blueKiwi DiGiPEDiA je odborná sociálna sieť, prístupná výhradne Slovenským pedagógom. Na rozdiel od sociálnych sietí, využívaných na súkromnú komunikáciu, však ponúka omnoho viac. Učitelia majú plnú kontrolu nad svojim profilom a dokážu tak účinne nastaviť, aby sa im zobrazovali len podstatné informácie. Môžu sa stať členmi skupín podľa svojich záujmov a i v ich rámci vedia z komunikácie získavať to, čo potrebujú. blueKiwi umožňuje spoločne tvoriť dokumenty, či nájsť si na základe profilov pedagógov partnerov do školských a vedeckých projektov.
Veľkou výhodou blueKiwi je nielen neustále vytváranie obrovskej základne vedomostí. Všetky diskusie, témy, komentáre, či súbory zostávajú v skupine a vďaka pokročilému vyhľadávaniu k nim majú neskôr prístup aj učitelia, ktorí neboli súčasťou pôvodnej konverzácie.
blueKiwi je k dispozícii všetkým učiteľom. Stačí sa na stránke digipedia.bluekiwi.net prihlásiť pomocou údajov DVO Planéta Vedomostí, ktoré sú zhodné s prihlasovacím menom a heslom na portáloch planetavedomosti.iedu.sk alebo tuul.sk. Novým členom tieto údaje poskytne registrátor školy.
Krok vpred s výhrou
Zapojením sa do spolupráce v sieti blueKiwi môžu učitelia nielen posunúť slovenské školstvo inovatívnym smerom, ale aj vyhrať. Za aktivitu na odbornej sociálnej sieti a vzájomnú pomoc totiž získavajú body a za ne množstvo zaujímavých cien ako napríklad Tablet PC.
Jedným zo súťažných projektov je snaha o prepojenie viacerých úrovní školstva. Kto by si myslel, že učiteľ základnej školy si napríklad nemá čo povedať s vysokoškolským profesorom, ten sa mýli. „Konkrétne v tomto prípade sa učiteľ základnej školy môže rýchlejšie a s menšou námahou dostať k výsledkom najmodernejšieho výskumu. Naopak, vysokoškolskí pedagógovia často hľadajú školy, s ktorými by mohli spolupracovať buď priamo oni, alebo ich doktorandi, “ vysvetľuje M. Križanová, ktorá už blueKiwi aktívne používa.
„Ako učiteľka na gymnáziu vidím priestor na komunikáciu so základnou školou. Napríklad od istej učiteľky na ZŠ som na bluekiwi dostala otázku, na čo kladieme pri výučbe dôraz, aby na ZŠ vedeli, na čo sa majú viac sústrediť. Môžem dať kolegom zo ZŠ veľmi rýchlu a konkrétnu spätnú väzbu, komunikovať s nimi, že by napríklad mohli lepšie precvičovať percentá, pretože študenti s nimi na gymnáziu majú pri počítaní percentuálneho zloženia roztokov problémy,“ vysvetľuje pedagogička konkrétne využitie.
blueKiwi spája učiteľov z praxe, výskumníkov a iných odborníkov v školstve. Posúvame sa tu od komunikácie na svojej úrovni, ku spolupráci naprieč úrovňami školstva. Od pasívneho čítania desiatok webových stránok rôznych inštitúcií k aktívnemu prispievaniu, ktoré zefektívňuje činnosť všetkých zúčastnených strán.
Pozrite si dvojminútové video o blueKiwi: http://youtu.be/SryFbPm_cCY
Pozrite si aj krátky video-návod, ako sa do blueKiwi DiGiPEDiA prihlásiť https://youtu.be/9pdPuzzYYOs