Legislatíva

Bonus za dieťa zníži daň

Nárok na bonus má vždy len jeden rodič, musia sa dohodnúť. Zamestnanec inkasuje bonus na dieťa zvyčajne počas roka, podnikateľ až po podaní priznania.

Daňový bonus je jedna z foriem, akou štát prispieva rodičom na deti. Nedostávajú ho však automaticky všetci, treba splniť podmienky.
  
Priamy odpočet z dane vo výške 240,12 eura za každé vychovávané dieťa získa ten rodič, ktorý vlani zarobil aspoň 1846,20 eura buď v zamestnaní, alebo z podnikania. Nie je dôležité, ako dlho počas roka pracoval, rozhoduje len výška príjmov. „Ak teda daňovník vykázal stratu, nárok na daňový bonus nemá,“ uviedla Beáta Uhrínová z daňového riaditeľstva.
  
Bonus získavajú rodičia za každé nezaopatrené dieťa. Takzvaná milionárska daň, teda vyššie príjmy a krátená nezdaniteľná časť základu dane na bonus nemajú vplyv. Nárok naň preto majú aj ľudia, ktorí zarábajú viac.
  
Takisto pri väčších deťoch nemá vplyv to, či niekde pracujú, či už na rôznych brigádach, alebo na pracovnú zmluvu. Existuje však ohraničenie – rodič stráca nárok na daňový bonus, keď jeho dieťa doštuduje alebo dosiahne 25 rokov.
  
Zvyčajne platí, že zamestnanci dostávajú daňový bonus každý mesiac. Ich zamestnávateľ im daňovú povinnosť každý mesiac zníži o prislúchajúcu časť daňového bonusu.
  
Na daniach tak priebežne platia menej a ich výplata je vyššia. Od januára do júna tak zamestnávateľ vlani znižoval ich daňovú povinnosť o 20 eur mesačne, od júla to bolo 20,02 eura.
  
Podnikatelia bonus nedostávajú mesačne, ale až pri podaní daňového priznania v nasledujúcom roku. Bonus v priznaní porovnajú s daňovou povinnosťou.
  
Ak im vyjde, že by mali na daniach doplatiť, môžu si nedoplatok znížiť práve bonusom a zaplatia štátu menej. Ak majú preplatok, ten im po započítaní bonusu ešte vzrastie. Preplatok aj s bonusom vyplatí daňový úrad v máji tohto roka.

Zdroj: SITA (SME)