Personalistika
Bossing na pracovisku

Bossing je systematické šikanovanie zo strany nadriadených. V prípade bossingu ide o zneužívanie vzťahu medzi nadriadeným a podriadeným. Niekedy sa za bossing považuje nielen samotné negatívne správanie voči podriadenému, ale aj jeho tiché schvaľovanie či akceptácia nadriadeným.
Zneužívanie podriadených môže prameniť tak z nevedomosti, ako aj z nedostatku sociálnych zručností potrebných na schopnosť viesť ľudí. V mnohých prípadoch môže byť príčinou bossingu problém s duševným zdravím alebo osobnosťou vedúceho pracovníka.
Atmosféra na pracovisku je veľmi úzko spätá so spôsobom riadenia, ktorý uplatňuje vedenie firmy. Priamy vplyv na vznik bossingu má poruchová komunikácia i zlá organizácia práce, celkovo najdôležitejším faktorom je však orientácia na vzťahy medzi ľuďmi vo firme a im venovaná pozornosť.
K typickým znakom bossingu môže patriť aj nepriateľská či iným spôsobom neetická forma komunikácie, vytváranie hrozieb – často aj nepriamych a skrytých – takže na prvý pohľad je ťažko rozoznateľné, že sa niečo deje.
Obete bossingu ho najčastejšie popisujú ako agresívne a nepriateľské správanie, vykonávané rafinovaným a zákerným spôsobom, neľútostné a bezcitné.
Vonkajším cieľom bossingu najčastejšie býva ponížiť obeť do tej miery, že je donútená opustiť zamestnanie bez ohľadu na to, aké problémy v živote jej to spôsobí. To sa veľmi často aj darí, pretože tlaku vystavený človek stráca sebavedomie, začne sa vo väčšej miere dopúšťať chýb a správa sa neprirodzene.
Vybrané z publikácie Personalistika v práci riaditeľa školy.