Prevádzka školy
Čaplovič stopne nové školy, problém budú mať Nemci
Budúci minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) vznik nových škôl zmrazil. „Do najbližšieho obdobia pôjdem so status quo, že nevznikne ďalšia vysoká škola,“ povedal pre HN. To sa týka aj Goetheho univerzity, ktorej vznik už odobrila Akreditačná komisia.
Čaplovič tak skrížil plány aj nemeckému veľvyslanectvu, ktoré nad vznikom súkromnej školy držalo ochrannú ruku. „Podporujeme založenie nemecky hovoriacej Goetheho univerzity,“ reagoval nemecký veľvyslanec na Slovensku Alex Hartmann. Goetheho univerzita mala vyučovať mediálnu a marketingovú komunikáciu, podnik v svetovom obchode a kúpeľníctvo a hotelierstvo. Zhruba 60 študentov malo za semester platiť po 1 100 eur. Čaplovičovo embargo bude platiť na všetky vzdelávacie inštitúcie. „Nevzniknú ani ďalšie súkromné školy, či už vysoké, stredné, základné alebo centrá voľného času,“ dodáva Čaplovič.
Minulý týždeň získala Goetheho univerzita odporúčanie Akreditačnej komisie. „Jednomyseľne sme odporučili vláde udeliť štátny súhlas, pretože škola vzdeláva výlučne v nemeckom jazyku, čo tu ešte nemáme, a je kvalitne obsadená pedagógmi z Rakúska a Nemecka,“ dôvodí šéf komisie Ľubor Fišera. Stopnúť školu by podľa neho bola škoda. „Nebude ohrozením, ale skôr prínosom pre kvalitu vzdelávania, ktoré je momentálne na Slovensku výrazne ohrozené,“ obhajuje školu aj jej budúci rektor Juraj Stern. Zámer budúceho ministra školstva komentovať nechcel. Kompletné štúdium v nemčine však ponúkajú aj iné vysoké školy – napríklad Ekonomická univerzita v Bratislave, ktorá v spolupráci s Univerzitou M. Luthera v Halle udeľuje aj dvojité diplomy.
Embargo na všetko
Nový rezortný šéf si chce najprv urobiť poriadok v školskej sieti. „Potom budeme uvažovať, ako prinesieme kvalitu pre tie profesie, ktoré štát na trhu práce potrebuje,“ dodal Čaplovič. Prvá vláda Roberta Fica nemala pre nové vysoké školy veľké pochopenie. Kabinet žiadnu neschválil a premiér Fico dokonca uložil ministrovi školstva Jánovi Mikolajovi (SNS), aby ich počet znížil. Tlak univerzitných lobistov bol však silnejší.
Vysokoškolský titul dnes udeľuje na Slovensku 39 inštitúcií. Okrem dvadsiatky verejných univerzít a troch štátnych tu pôsobí tucet súkromných vysokých škôl a pobočky tu majú štyri české vysoké školy. Kvalita súkromných inštitúcií kolíše, vlani mnohé dosiahli dobré výsledky v rebríčku ARRA, iné zase sprevádza povesť „predavačov diplomov“. Vo vlaňajšom hodnotení sa prvýkrát v rebríčku objavuje až päť súkromných vysokých škôl (resp. fakúlt). „Možno konštatovať, že napriek istému znevýhodneniu v grantovej oblasti a v zahraničných mobilitách obstáli v porovnaní s fakultami verejných vysokých škôl dobre,“ uviedla agentúra vo svojom hodnotení za rok 2011. Spomenula najmä „vynikajúce“ umiestnenie Fakulty ekonómie a podnikania Paneurópskej vysokej školy (5. zo 14. v skupine EKONOM). Podľa ARRA si toto miesto zaslúžila najmä vďaka publikáciám a citáciám v medzinárodných databázach.
Jurzyca si vybral dve školy
Odchádzajúci minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) odporučil vláde vznik dvoch súkromných vysokých škôl. Ide o Hudobnú a umeleckú akadémiu Jána Albrechta v Banskej Štiavnici a Akadémiu médií, odbornú vysokú školu mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave.
Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)