Vzdelávanie a výchova
Čaplovič zváži požiadavky zdravotne postihnutých na asistenta v škole

"Chcem tieto veci riešiť, ale celý tento komplex otázok chceme dať do veľkej novely zákona, pretože tam sú už značne nárokovateľné peniaze zo štátneho rozpočtu," vyhlásil v stredu na školskom parlamentnom výbore Čaplovič. Zdôraznil, že rezort bude musieť nájsť v prípade takejto zmeny potrebné peniaze.
O stanovisko ministra k tejto problematike sa zaujímal poslanec za KDH a člen školského parlamentného výboru Martin Fronc, ktorý požiadavky Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku podporuje. Návrh však nenašiel pochopenie u Čaplovičovej straníckej kolegyne a členky výboru Oľgy Nachtmannovej. "Treba zvážiť všetko, aj či ten asistent, keď bude vysvetľovať dieťaťu a stále sa s ním rozprávať, či to nebude rušiť deti okolo," vyhlásila Nachtmannová. O téme by podľa nej nemala rozhodovať politika. "Je to výsostne odborná vec a treba, aby sme sa na to pozreli z veľmi širokého uhla," dodala Nachtmannová.
Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku v stredu listom vyzvala poslancov, aby do novelizácií, o ktorých budú tento mesiac rozhodovať, zapracovali zmeny pri prideľovaní a financovaní asistenta učiteľa pre deti so zdravotným postihnutím. "Uvedené návrhy by mali zabezpečiť, aby deti so zdravotným postihnutím mali v procese inklúzie (základnej a strednej školy) nárok na asistenta učiteľa a boli im vytvorené podmienky na ich začlenenie v bežných školách," uvádza Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku vo výzve. Odvolávajú sa na Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý Slovensko ratifikovalo v roku 2010 a na Vyhlásenie Európskeho parlamentu z 18. apríla 2012 o deťoch s Downovým syndrómom. "Žiadame poslancov, aby dôsledne zvážili naše návrhy a pri hlasovaní o školskom zákone a zákone o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení zodpovedne posúdili možné dôsledky tohto závažného hlasovania pre generáciu detí a osôb so zdravotným postihnutím žijúcich na Slovensku a v Európskej únii," dodáva Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku.
Zdroj: SITA