7 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
shreky
čerpanie dovolenky

Je posledný mesiac v kalendárnom roku, mám 1O dní dovolenky a 3 dni náhradného voľna. Z rodinných dôvodov som požiadala riaditeľa školy o 1 deň dovolenky resp. náhradného voľna. Dostala som odpoveď, že si musím na daný deń čerpať 4 hodiny nadčasovej práce (tento počet korešponduje s počtom hodín v mojom rozvrhu v daný deň) a 2 hodiny NV, nakoľko máme pevný pracovný čas od 8:00 do 13:30 hod. Je tento postup nadriadeného v súlade so zákonom? Ďakujem za odpoveď.

Maria Pavlikova
Čerpanie dovolenky

Ak máte stanovený pevný pracovný čas od 8.00 h do 13.30 hod a v tomto čase musíte byť na pracovisku, máte to pravdepodobne upravené v pracovnom poriadku. Ak v konkrétny deň neprídete do práce, máte buď dovolenku alebo prekážku v práci. Ak si chcete čerpať náhradné voľno, potrebujete toľko nadčasových hodín, koľko máte v ten deň odučiť, t. j. 4 hodiny a potrebujete ešte náhradné voľno na ďalší pracovný čas do 13.30 h. To sú tie ďalšie dve hodiny. Nevidím v tom rozpor.

shreky
Dakujem za odpoved, mna

Dakujem za odpoved, mna hlavne zaujima, ci riaditel ma pravo nadiktovat mi cerpat v dany den nadcasy a nahradne volno, ked mam 10 dni dovolenky. Ja som ho poziadala o dovolenku. Ma na to pravo?

Maria Pavlikova
Čerpanie dovolenky

Pri nariaďovaní práce nadčas, resp. ak ste sa zo zamestnávateľom dohodli o práci nadčas, mali ste sa dohodnúť čo s nadčasovými hodinami - či Vám ich zamestnávateľ preplatí alebo Vám poskytne plat za prácu nadčas. Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ v súlade s § 111 Zákonníka práce. Ak ste ho požiadali o dovolenku, má právo Vám ju poskytnúť, rovnako aj zamietnúť, ale môžete si čerpať aj náhradné voľno.

shreky
nadcas v skolstve

Dakujem za odpoved.
Prosim Vas o vysvetlenie takejto situacie: Zamestnavatel nam urcil pracovny cas od 8:00 do 13:30. Ustne nam oznamil, ze odborne zastupovane hodiny budu platene ako nadcas a za neodborne dostaneme nahradne volno. V dany den mam napr. vyucovaciu povinnost 1.,2.,5.,6.,7., hodinu. Chcem si v tento den vziat dovolenku, ale zamestnavatel mi ju odmietne dat a urci mi cerpat nahradne volno takto: Hodiny priamej vyucovecej cinnosti si musim pokryt nadcasovymi hodinami - odborne oducenymi(za ktore by som inak mala plat zvyseny o 30%), za ostatne hodiny - v tomto priklade 3.,4., hodina si mam vziat NV. Mam pritom dotatok hodin nahradneho volna aj na pokrytie hodin priamej vyucovecej cinnosti.

Maria Pavlikova
nadčas v školstve

Rada Vám odpoviem, pokiaľ mám vedomosti na otázky zaraďovania a odmeňovania zamestnancov v školstve. Nie je mojim poslaním zasahovať do Vašich vnútorných pomerov na škole. Túto vetu som Vám chcela napísať hneď na prvú Vašu otázku, ale nenapísala som ju v dobrej viere, ža Vám ide o dodržiavanie predpisov, nie vzťahy s vedením školy. Tie si musíte riešiť na pracovisku, ale majte na pamäti, že pracovný čas a ostatné záležitosti s ním spojené sú na strane zamestnávateľa.

shreky
nadcas v skolstve

Dakujem za odpoved.
Velmi sa mylite, ak z mojich otazok nie je citatelny zaujem o dodrziavanie zakona, dodrziavanie predpisov. Ake ma vlastne prava zamestnanec??? Litera zakona by mala byt dodrziavana na oboch stranach.