Dobrý deň.
Chcela by som sa informovať. Pracujem na základnej škole, počas alebo aj po pracovnej dobe vybavujem pracovné záležitosti v banke alebo na inom úrade. Mám v takomto prípade nárok na cestovné a náhradné voľno?
St, 06/07/2017 - 18:21
#1
Cestovné
Dobrý deň, predmetnú situáciu (bez predošlej dohody, či príkazu) nemožno charakterizovať ako prácu nadčas, pričom zamestnanec je povinný podľa ZP vykonávať prácu iba v rozsahu dotýkajúceho pracovného času určeného pracovným poriadkom. Nárok na cestovné náhrady je možný iba v prípade pracovnej cesty, ak je zamestnanec vyslaný zamestnávateľom. Odporúčam vzniknutú situáciu riešiť prostredníctvom nadčasu, kedy bude takýto nadčas dohodnutý medzi zamestnancom a zamestnávateľom alebo na základe jeho pokynu. Druhou alternatívou je pracovná pohotovosť. V takom prípade ide o čas, keď zamestnanec počas pracovnej pohotovosti vykonáva prácu, ktorá sa považuje za prácu nadčas.
Ďakujem za odpoveď. Považuje sa teda cesta do banky, ktorá sa nachádza v inom meste ako pracovisko za pracovnú cestu a pokiaľ ju absolvujem v rámci pracovného času, mám nárok na cestovné?
Dobrý deň, uvedenom prípade ide o plnenie si povinností mimo pracoviska a bez cestovného príkazu nemožno hovoriť o pracovnej ceste. Pracovný poriadok, resp. kolektívna zmluva by mala myslieť i na skutočnosť, kedy zamestnanec plní úlohy mimo obvyklého pracoviska. Je na mieste požiadať zamestnávateľa o preplatenie cestovného pri absolvovaní cesty do banky a späť a následne uzatvorenie cestovného príkazu na dlhšie obdobie v zmysle pracovnej náplne zamestnanca v nadväznosti na dohodu o hmotnej zodpovednosti.
Dobrý deň, chcem sa opýtať na možnosť preplatenia cestovných nákladov učiteľovi, ktorý v rámci reprezentácie školy vezme žiakov svojím autom na miesto súťaže. Je to odľahlejšie miesto, kde je v rámci dňa málo autobusových spojov. V práci mi bolo povedané, že to by sa počítalo ako služobná cesta učiteľa a vtedy v zmysle zákona vraj nemá nárok na preplatenie nákladov na cestovné!?!
Ak zamestnávateľ vyšle zamestnanca na služobnú cestu, tak zamestnanec má nárok na preplatenie cestovných nákladov, prípadne stravné. V škole by ste mali mať vnútorný predpis na organizovanie služobných ciest a s riešením rôznych situácii. Nepredpokladám, ale je to možné, že by Vám preplatili tzv. kilometrovné a amortizáciu, ale minimálne vo výške cestovného verejným dopravným prostriedkom. Veď sa ušetrí za cestovné pre žiakov. Nech Vám uvedú v zmysle akého zákona nemáte nárok na preplatenie cestovného počas služobnej cesty. Pravdepodobne chýba trochu ústretovosti.