Vzdelávanie a výchova
Chémia - Ako vznikajú kvaple?

Kvaple sú najčastejšie sintrové útvary, ktoré vznikajú vyzrážaním minerálneho obsahu krasovej vody. Dažďová voda, ktorá presakuje cez pôdu, pohltí veľké množstvo CO2, vďaka čomu je schopná rozpúšťať vápenec. Ak sa takýto roztok dostane do priestoru jaskyne, kde je často až 10-krát menej CO2 ako bolo v pôde, dôjde k porušeniu jeho koncentrácie vo vzduchu a vo vode. Oxid uhličitý z vody uniká do vzduchu a rozpustený vápenec sa vyzráža vo forme vápnitého sintru na stenách. Nejde tu o odparovanie vody, ktoré je v jaskyniach s vysokou relatívnou vlhkosťou minimálne.
Gravitačné formy vznikajú zo stekajúcej alebo z kvapkajúcej vody. Nazývajú sa kvaple. Patria sem stalaktity, stalagmity, stalagnáty, sintrové náteky a mnohé ďalšie formy. Stalaktity sú kvapkajúce kvaple vznikajúce z vody, ktorá vteká do priestoru jaskyne z pórov alebo z puklín. Väčšinou majú v strede kanálik, ktorým preteká voda. Stalagmit je kvapeľ zmáčaný vodnými kvapkami. Rastie smerom hore a do strán, najčastejšie pod stalaktitmi, ktoré privádzajú naňho vodu. Ak stalaktit a stalagmit dorastú a spoja sa, vzniká stalagnát.
Tematický celok: Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne: Medzipredmetové vzťahy a prierezové témy |
Vznik kvapľov - experiment
Pomôcky: 2 sklenené poháre, motúz pripravený zo 4 kusov 35 cm dlhej vlnenej alebo bavlnenej priadze, lyžička, tanier, noviny, pracia sóda.
Postup:
• Poháre približne do polovice naplníme horúcim nasýteným roztokom pracej sódy.
• Medzi poháre položíme tanier.
• Koniec priadze ponoríme do roztoku tak, že jej stred bude visieť nad tanierom.
• Poháre aj s tanierom položíme na slnečné miesto na noviny.
• Každý deň pozorujeme zmeny na priadzi, až kým sa neodparí všetka voda.
Vysvetlenie: Roztok vzlína po priadzi. Postupne sa odparuje a vznikajú kryštály. Na niektorých miestach roztok kvapká na tanier. Najprv sa v strede povrázku vytvorí stalaktit a pod ním, na tanieri stalagmit. Po niekoľkých dňoch sa môžu spojiť a vznikne stalagnát.
Ste učiteľ prírodovedných predmetov?Prihláste sa na odber bezplatného mesačníka zasielaného e-mailom Kaleidoskop prírodných vied >> |
![]() |