Vzdelávanie a výchova
Chýbajúce učebnice v školách nahradia v budúcnosti počítače

„Ide vlastne o digitálne učebnice, ktorých obsah sa žiakom podáva prostredníctvom internetu. Nemusia so sebou vláčiť ťažké knihy, všetko nájdu, ako sa hovorí, na webe," hovorí riaditeľka Základnej školy v Zborove nad Bystricou Alena Kinierová. Takéto učenie je podľa nej zaujímavejšie aj pre samotných žiakov, ktorí uprostred pretechnizovanej doby žijú, teda je im bližšie. Jedinou školou na Kysuciach, ktorá ma interaktívne tabule, je práve zborovská základná škola. Učiť z digitálnych učebníc sa však bez nich nedá. „Šesť tabulí sme získali v rámci projektu ešte minulý rok a tento rok nám v rámci ďalšieho projektu prišli ďalšie. Celkovo máme v škole štrnásť digitálnych tabulí, aby sme mali nimi vybavenú každú triedu, chýbajú nám ešte tri,“ hovorí Kinierová.
Horšie je to s inými školami v regióne. Napríklad,v okresnom meste je šesť škôl. Každá z nich má jednu alebo dve interaktívne tabule. „Pre zavedenie digitálneho vyučovania na našich školách by bolo potrebné školy dovybaviť softvérovými a hardvérovými prostriedkami, ako sú interaktívne tabule, počítače, tablety, smartfóny, hracie konzoly,“ povedala hovorkyňa Čadce Silvia Cisáriková.
Digitálne učivo je zatiaľ budúcnosť
Ešte v roku 2009 otestovali digitálny obsah učiva na 127 slovenských školách. Od februára tohto roku začala fungovať testovacia prevádzka digitálneho učiva v projekte Planéta vedomostí na 320 základných s stredných školách na Slovensku. Učiteľka ZŠ v Zborove nad Bystricou Milada Abdul Karimová by digitálny obsah učiva na školách uvítala. „Určite je to veľmi zaujímavé a aj jednoduché riešenie, ako vyriešiť problémy s chýbajúcimi učebnicami.
"Digitalizácia je budúcnosť, všetko sa modernizuje, teda aj školstvo by sa malo uberať tým smerom,“ povedala pedagogička. Sama sa zúčastnila na školeniach a prezentáciach spomínaného digitálneho učiva. Len nedávno sa vrátila z jedného školenia, na ktorom si vyskúšala, ako takáto hodina s digitálnym obsahom učiva vyzerá. „Je to naozaj veľmi zaujímavé, treba len odstrániť nedostatky, ktoré súčasný projekt Planéta vedomostí má, doplniť chýbajúce učivo a myslím, že školy budú opäť o veľký krok vpred,“ skonštatovala Karimová.
Po odstránení chýb prebiehajú rokovania
Na to prečo sa digitálne učivo neobjavilo v školách, tak ako ministerstvo plánovalo, už od septembra, hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková odpovedala, že je to preto, že hoci malo ministerstvo ambíciu zaviesť ho do škôl už v tomto školskom roku od septembra, počas testovacej prevádzky sa vyskytli v produkte okrem iných aj faktografické chyby. „Požiadali sme preto firmu, ktorá je majiteľom licencií o odstránenie týchto nedostatkov.
Tie sa priebežne aj odstránili, hneď ako ich učitelia identifikovali a teraz s firmou rokujeme o mechanizme, ako by boli schopní prípadné ďalšie chyby, ak by sa v produkte vyskytli odstraňovať priebežne. Druhou rovinou je rokovanie o cene, za ktorú by sme produkt mali zakúpiť,“ povedala Žiaková. V súčasnosti podľa hovorkyne pokračujú rokovania medzi firmou a ministerstvom a keď uzatvoria tieto dve témy, rezort rozhodne, či digitálny obsah zakúpi.
Zdroj: SITA (Kysucké ECHO)