Vzdelávanie a výchova
Deti v čínskej triede už vedia pozdraviť
Slovenské deti v laviciach držia učebnice s názvom Čínsky raj. Po úvodnej hodine už vedia pozdraviť po čínsky. Prvú čínsku triedu na slovenskej základnej škole otvorili včera v bratislavskom Novom Meste. Po čínsky sa budú učiť každý týždeň dve hodiny. „Výučba je zapracovaná do programu školy,“ hovorí Peter Paulen, bývalý veľvyslanec v Číne a dnešný riaditeľ Konfuciovho inštitútu. „Zatiaľ je to ako cudzí jazyk, aby sa mohli deti neskôr učiť v čínštine napríklad geografiu.“ Inštitút má podporovať vyučovanie čínštiny na Slovensku. Pre prvú triedu kúpili prístroje, škole darovali učebnice. O jazyk má záujem asi štyridsať detí, učia sa zadarmo, dospelí záujemcovia budú musieť platiť.
Čína sa rozpína
„Raz mi povedali, že múdry človek sa učí po anglicky a ešte múdrejší po čínsky,“ vysvetľuje Paulen. „Čína patrí k najväčším ekonomikám.“ „Čína sa stále rozpína, je tam veľa pracovných príležitostí,“ hovorí siedmak Michal, prečo sa na čínštinu prihlásil. Ďalší zo žiakov vraví, že sa mu páči čínska kultúra, tretí chce ísť na výlet k Čínskemu múru. Po základnej škole by malo pribudnúť aj gymnázium s čínštinou. Na Slovensku žije oficiálne asi štyritisíc Číňanov.
Čínsku triedu podporil aj starosta Nového Mesta Rudolf Kusý (nezávislý). Hovorí, že moc Číny si uvedomil, keď po behu v čínskych teniskách zapol počítač čínskej výroby.
Vietnamci už začali
Vlani spustili v Novom Meste aj výučbu vietnamčiny. Rozdiel je v tom, že sa ju učia deti Vietnamcov, ktorí žijú v Bratislave. Malí Vietnamci sa môžu zdokonaliť v jazyku a spoznať kultúru predkov. 4000 Číňanov žije oficiálne naSlovensku.
Zdroj: SITA (Sme)