Prevádzka školy

Deti v školách vnímajú nerovnosť

Súčasťou podujatia bola aj prenosná panelová výstava zameraná na toleranciu.

S problematikou šikanovania sa stretla už takmer každá škola. Spolok pracovníkov miestnej a regionálnej kultúry Slovenska v Galante preto zorganizoval odborný seminár Učme sa tolerancii.
  
Aj iné problémy ako drogy Zámerom seminára bolo informovať a vzdelávať pedagógov v oblasti tolerancie, predchádzania diskriminácii, rasizmu, intolerancii, xenofóbii a ostatným prejavom neznášanlivosti.
  
Projekt finančne podporil úrad vlády. Lektorsky ho sprevádzala psychologička Terézia Stredlová, odborníčka na problematiku tolerancie a spoluautorka Príručky o výchove k tolerancii. „Pred niekoľkými rokmi sme zistili, že na školách existujú aj iné problémy ako drogy, ktoré by bolo treba riešiť.
  
Jednou z nich je aj šikanovanie, preto sme rozhodli osloviť psychologičku a zrealizovať workshop, z ktorého poznatky by mohli učitelia aplikovať priamo na školách,“ hovorí riaditeľka Galantského osvetového strediska Margita Knappová.
  
Súčasťou podujatia bola aj panelová výstava zameraná na toleranciu. Je prenosná, môže ju využiť každá škola, ktorá o to požiada. Názorné príklady Riaditeľka Základnej školy v Trsticiach Mária Kojnoková považovala seminár za prínos.
  
Je podľa nej osožné najmä to, že jeho programy sa dajú aplikovať na rôznych predmetoch tak, aby sa do nich interaktívne zapojili aj žiaci. „Tému práv vyučujem v 8. ročníku v občianskej náuke. Tu sme ju preberali v praktickej časti inou a podľa mňa zábavnejšou formou, ktorá je umocnená diskusiou,“ vraví Kojnoková. Dodala, že jedným z fenoménov na školách je v súčasnosti do určitej miery majetková nerovnosť. „Sú deti, ktoré vnímajú, že niekto má viac a niekto menej.

Úlohou pedagóga je ukázať, že aj keď nemá dieťa značkové tenisky, nie je žiadnym spôsobom iné ako to, ktoré ich má. Aj pomocou týchto názorných príkladov dovedieme dieťa k tomu, že si samo uvedomí, že vytváranie rozdielov nie je správne," vysvetľuje. Do škôl je podľa oboch riaditeliek potrebné priniesť povedomie, že v galantskom okrese už nežijú len Slováci, Maďari a Rómovia. „Galanta sa stala multikulturálna aj vďaka Samsungu, ktorý zamestnáva Ukrajincov, Číňanov, Kórejčanov, Rumunov a my sa musíme naučiť týchto ľudí tolerovať, prijať, komunikovať s nimi a spolupracovať,“ konštatuje Knappová.

Zdroj: SITA (Noviny Juhozápadu)