5 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Iva2019
Dohoda o skončení pracovného pomeru dohodou zo zdravotných dôvodov + odstupné nepedagogický zamestnanec

Dobrý deň,
chcela by som sa pýtať, na čo má nárok upratovačka školy, ktorá si podala žiadosť o Dohodu s končenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov(lekár jej vydal papier o tom, že vzhľadom na svoj zdravotný stav už nemôže vykonávať svoju pozíciu). Čím sa vlastne treba riadiť? Zákonníkom práce, alebo iba Vyššou kolektívnou zmluvou? Na mzdovom tvrdia, že iba vyššou kolektívnou zmluvou, a že po opracovaných 4,5 rokoch mám nárok iba na odchodné. Čo je podľa mňa úplná hlúposť. Mám nárok na klasické odstupné po odrobení 4,5roka- t.j 2 mesačné odstupné? alebo čím mám argumentovať na mzdovom, aby som mohla dostať to na čo mám nárok? Stále mi tvrdia, že škola je štátna správa, nie je to súkromný sektor, tak oni sa neriadia zákonníkom práce. Ja už neviem..ale kontroluje niekedy niekto tieto staré dámy na mzdovom, či vôbec vedia čo robia? Veď to nie je možné, aby voči človeku vystupovali hrubo, s krikom a obyla človeka papierom čo si sama mzdárka vyhotovila, že na nič iné nemám nárok (Odchodné 2mesačné). Veď na to budem mať nárok, ak prinesiem zo sociálky potvrdenie, že žiadam o predčasný dôchodok predsa nie? Ďakujem za rady.

Maria Pavlikova
Dohoda o skončení pracovného pomeru

Dobrý deň,
ak by ste chceli postupovať v súlade so Zákonníkom práce, tak potrebujete lekársky posudok, že ste dlhodobo stratili zdravotnú spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu a výpoveď by Vám dal zamestnávateľ. Nestačí len "papier" ako to uvádzate v otázke. Odstupné sa vypláca len, keď dáva výpoveď zamestnávateľ. Ak chcete skončiť pracovný pomer dohodou z Vašej strany, tak na odstupné Vám nárok nevznikne. Ostatné, čo sa týka vzťahov na pracovisku, to ja neriešim. Neviem, kto to písal, ale otázka je zmätočná. Zákonník práce je nadradený nad kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, ktorá nemôže byť v rozpore so Zákonníkom práce a uplatňuje sa aj v školstve.

Annina
Dohoda .....

Na odchodné máte nárok len v prípade ak idete do starobného dôchodku, nie do predčasného dôchodku. Je to v § 76a zákonníka práce.

Maria Pavlikova
Dohoda .....

Dobrý deň,
Annina, v Zákonníku práce v § 76a ods. 2 je nárok na odchodné aj pri skončení pracovného pomeru odchodom na predčasný starobný dôchodok. Či ?

Annina
Dohoda

Ale ÁNO, vďaka za každú kvalifikovanú odpoveď. Ešte že Vás máme. :)