Dobrý deň.
Vyštudovala som Bc. v odbore: Predškolská a elementárna pedagogika. Plánujem pokračovať v štúdiu na magisterskom stupni v odbore: Učiteľostvo pre primárne vzdelávanie.
Je možné, aby som si počas tohto štúdia spravila aj doplňujúce/ rozširujúce štúdium iného predmetu? Napríklad informatika, slovenský alebo anglický jazyk?
Alebo je nutné najprv ukončiť štúdium, aby som mala titul Mgr.?
Za odpoveď vopred ďakujem.
Po, 07/20/2020 - 11:11
#1
Doplňujúce a rozširujúce štúdium
Neviem, či ste svoju otázku zverejnili na viacerých miestach, pretože som Vám odpovedala a odpoveď tu nie je. Podľa môjho názoru nemôžete absolvovať rozširujúce štúdium ďalšieho predmetu, keď nie ste kvalifikovaná učiteľka základnej školy. Podmienky Vám určí vysoká škola.
Dobrý deň.
Mám vyštudovanú vokálnu interpretáciu (Mgr.art.) a spev (Bc.). Chcel by som si doplniť vzdelanie o Doplnkové pedagogické štúdium, aby som mohol učiť spev na základnej umeleckej škole alebo konzervatóriu.
Na webstránke Univerzity Palackého - Pedagogickej fakulty v Olomouci (https://ccv.upol.cz/) program:
7. Pedagogické studium učitelů uměleckých odborných předmětů se zaměřením na hudební výchovy (číslo programu D2PD07)
https://ccv.upol.cz/programy-programy-celozivotniho-vzdelavani
Ak si tam spravím DPŠ, bude mi platiť aj na Slovensku, prípadne v EÚ?
Dá sa prípadne zamestnať na základnej umeleckej škole ako učiteľ spevu s prísľubom, že si začnem popri učení dorábať DPŠ?
Filozofická fakulta UK v Bratislave ponúka program:
6. hudobná výchova (muzikológia, hudobná veda).
https://fphil.uniba.sk/studium/pk/doplnujuce-pedagogicke-studium/
Ak by som si spravil tam DPŠ, mohol by som učiť okrem hudobnej výchovy na základnej umeleckej škole (konzervatóriu) aj spev?
Všimol som si, že ponúkajú tzv. základný modul DPŠ a rozširujúci modul. Je to niečo nové? Iné VŠ zatiaľ o týchto moduloch neinformujú. Na aké uplatnenie mi bude základný modul? Môžem si spraviť základný modul napr. na Filozofickej fakulte a rozšrujúci modul napr. na spev potom na inej fauklte?
Tieto otázky som adresoval aj na Ministerstvo školstva, na čo mi odpovedali, že tieto kvalifikačné predpoklady upravuje Vyhláška č. 1/2020 Z. z. Ministerstva školstva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.
Preštudoval som si vyhlášku, no stále v tom nemám jasno.
Ďakujem Vám za cenné odpovede.
O doplňujúcom pedagogickom štúdiu pojednáva § 43 a § 44 zákona č. 138/2019 Z. z. DPŠ sa viaže k vysokoškolskému vzdelaniu príslušného stupňa. Vy nemusíte absolvovať aj základný aj rozširujúci modul DPŠ. Rozširujúci modul je potrebný, ak by ste vykonávali činnosť v ďalšej kategórii pedagogického zamestnanca, napr. vychovávateľ, majster odbornej výchovy, atď. DPŠ je potrebné absolvovať na tej škole, kde ste absolvovali príslušné vysokoškolské vzdelanie.
Ďakujem za odpoveď. Je to nutné si DPŠ dorobiť na škole kde som študoval? Už som sa presťahoval a mal by som to dosť ďaleko. Lepšie by mi vyhovovalo DPŠ dokončiť v Bratislave.
Ak som to teda správne pochopil, stačil by mi základný modul, ktorý trvá rok a ten sa bude viazať na moje pôvodné štúdium a tým pádom budem môcť učiť spev na ZUŠ? Ďakujem.
Ak neabsolvujte DPŠ na svojej pôvodnej vysokej škole, tak nech je aspoň zameranie školy rovnaké. Často sa stáva, že napr. absolvent poľnohospodárskej vysokej školy absolvuje DPŠ v Žiline na dopravnej a je s tým problém, hlavne s didaktikou predmetu.
Čiže stačilo by DPŠ na Filozofickej fakulte so zameraním na Hudobnú vedu?