6 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
Maťala
DPŠ

Dobrý deň, mám VŠ 2. stupňa v odbore historické vedy. Chcela by som učiť na ZŠ. Práve si robím DPŠ Základný modul. Na budúci rok pôjdem na rozširujúci modul. Ak by som potom chcela učiť ešte aj Nemecký jazyk na ZŠ, bude mi stačiť len ak si po doštudovaní dorobím štátnu skúšku z NJ? Prosím, ako by hore uvedené išlo zosúladiť v čo najkratšom čase? Ďakujem.

Maťala
pripomienka

Ešte dodám, že ak by som chcela učiť len NJ, a nie históriu, zmenilo by sa tým pádom niečo? Treba mi aj rozširujúci modul? Ďakujem.

evabab
otázka

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať vlastne na to isté ako sa pýta kolegyňa, len ja som vyštudovala VŠ II. stupňa odbor Medzinárodné vzťahy a chodím na DPŠ (po jej skončení budem kvalifikovaná učiť Občiansku náuku). Chcela by som si k tomu potom dorobiť aj aby som mohla učiť ANJ. Stačí na to štátnica? Vďaka

Maria Pavlikova
otázka

Dobrý deň,
Vaša otázka je rovnaká ako v predchádzajúcom prípade. Prečítajte si moju odpoveď.

Maria Pavlikova
DPŠ

Dobrý deň,
je potrebné si uvedomiť, že kvalifikačné predpoklady sú uvedené vo vyhláške MŠVVaŠ SR č. 173/2023 Z. z, príloha č. 1, 1. diel pre učiteľov a v 3. diele pre vyučovanie jednotlivých predmetov. Je v tom rozdiel. Vaše štúdia si musíte zosúladiť sama. Ak ide o prvý pracovný pomer v školstve na získanie doplňujúceho pedagogického štúdia Vám zamestnávateľ dá lehotu podľa § 83 ods. 1 zákona č. 138/2019 Z. z. štyri roky. Na štátnu jazykovú skúšku Vám žiadnu lehotu nedá.

Maria Pavlikova
pripomienka

Dobrý deň,
ak chcete učiť cudzí jazyk, nepotrebujete doplňujúce pedagogické štúdium, ale štátnu jazykovú skúšku. Je vhodnejšie získať kvalifikáciu ako učiteľ napr. dejepisu a potom rozmýšľať nad niečím iným. Nekombinujte, ak sa v danej oblasti neorientujete.