Škola a rodina
Draxler: Iuventa sa predávať nebude

Obavy zo snahy predať Iuventu vyvolal stavebný ruch v okolí štátnych pozemkov a tiež rozhodnutie rezortu školstva sťahovať odtiaľ úradníkov. Keďže rezort školstva škrtí výdavky na svoju prevádzku, ušetriť sa snaží aj na priestoroch, ktoré vlastní, prípadne v nich sídlia ním riadené organizácie. Iuventa, ktorá má na starosti prácu s mládežou, má v Bratislave dva priestory a úradníci z areálu niekdajšej Mičurinskej záhrady sa majú presťahovať do voľných priestorov budovy v inej časti mesta. „Preto musela Iuventa túto budovu vyhlásiť za nadbytočnú, aby mohla prejsť priamo pod úrad ministerstva,“ vysvetľoval včera Draxler.
Čo však bude s Iuventou po vysťahovaní približne 50 úradníkov, nie je zatiaľ jasné. Draxler tvrdí, že na ministerstve sa hovorilo o viacerých návrhoch vrátane možnosti, že by opäť slúžila na rôzne aktivity pre deti. „Budeme musieť o tom ešte rokovať. Vo všeobecnosti nám ide o to, aby sme sprístupnili tento areál verejnosti, aby sme tu mali či už výstavy, alebo mohli priviesť deti na rôzne aktivity,“ povedal minister.
Predbežne tiež ráta s tým, že do polovice júna by mal byť vybraný prevádzkovateľ bazénu v areáli Iuventy. Aktivisti z občianskeho združenia Mičurin však upozorňujú, že dôležité pritom bude aj to, aké bude vstupné na kúpalisko. Ak bude vysoké, priestor môže zostať nevyužitý. Občianske združenie, vďaka ktorému sa podarilo v uplynulých rokoch kúpalisko zachrániť, včera vyzvalo ministra, aby kúpalisko zveril do správy združenia. „Sme pobúrení, že musíme opäť bojovať so štátnymi inštitúciami o otvorenie kúpaliska a zachovanie areálu Mičurin. Vo svojej podstate patrí nám všetkým, ale predovšetkým deťom a mládeži. Mičurin je určený od roku 1955 deťom a mládeži a nemôžeme si ho nechať ukradnúť,“ povedal Marcel Šimončič z občianskeho združenia Mičurin. Aktivisti sa obávajú zámerov developerov a aj preto vyzývajú ministerstvo, aby celý areál s hlavnou budovou a bazénom odovzdal do správy mestskej časti Staré Mesto. Jeho starosta Radoslav Števčík včera uviedol, že takúto ponuku predložil aj pri rokovaniach s ministrom školstva. Ak by Iuventu dostalo pod svoju správu Staré Mesto, Števčík si financovanie prevádzky vie predstaviť v spolupráci s magistrátom hlavného mesta alebo aj s Bratislavským samosprávnym krajom.
Problémom však môžu byť aj nevyrovnané pozemky v areáli, najmä pod prístupovou cestou. Aktivisti žiadajú, aby rezort školstva neodkladne zriadil vecné bremeno – právo vstupu a prechodu k svojim nehnuteľnostiam, čo sa podľa nich malo stať už pred rokmi. Draxler v tejto súvislosti pripomenul viacero súdnych sporov, ktoré sa o pozemky viedli. „Som otvorený tomu, ak by sa podarilo uvaliť vecné bremeno. Už dlhší čas prešetrujeme, do akej miery vieme narábať s týmto riešením,“ povedal.
Pre obavy z toho, či sa problém okolo Iuventy nebude stále opakovať, sa aktivisti rozhodli aj pre ďalší krok. Nedávno požiadali Pamiatkový úrad o vyhlásenie areálu za národnú kultúrnu pamiatku. „Čím skôr – tým lepšie, aby areál ako celok, teda zvyšok, ktorý zostal zatiaľ vo vlastníctve štátu (hlavná budova, bazén, jeho okolie, amfiteáter, zeleň v okolí nádvoria, vzácne dreviny a vstup), boli chránené komplexne,“ uviedli aktivisti vo svojej žiadosti.
Zdroj: Pravda