7 príspevkov / 0 nový
Posledné pridané
kaletova
Dve pracovné zmluvy a jeden pedagogický zamestnanec
kaletova
Dve pracovné zmluvy alebo 1 kumulatív?

Dobrý deň,
add1) chcel by som sa opýtať, či môžem svojmu zamestnancovi - učiteľ primárneho vzdelávania pridať 56% úväzok vychovávateľa ŠKD, teda druhú zmluvu, aby som tak neporušil zákoník práce a nepresiahol maximálnych 48 hod týždenného prac času vrátane nadčasov?
add2) ako takého zamestnanca platovo zaradiť, keď v prvej pôvodnej zmluve učiteľa 1. stupňa má výnimku z kvalifikácie a teda má 9 triedu, aj keď nie je VŠ vzdelaný, bude mať výnimku aj z kvalifikácie ŠKD vychovávateľa a teda tiež 9 triedu alebo sa to bude brať ako nová zmluva a teda patrí mu len 8 trieda ako SŠ vzdelanému pedagógovi?
Hádam sa z toho dá vyjsť a ďakujem za odpoveď

Maria Pavlikova
dve pracovné zmluvy

Možno je to pre Vás jasné, ale nechápem a spýtam sa, akú výnimku pri učiteľovi máte na mysli ? Žiadne výnimky neexistujú a už vôbec nie tak ako to uvádzate. Riešenie na dve pracovné zmluvy je správne. Podľa § 50 Zákonníka práce zamestnávateľ môže dohodnúť niekoľko pracovných pomerov s tým istým zamestnancom len na činnosti spočívajúce v prácach iného druhu. Práva a povinnosti z týchto pracovných pomerov sa posudzujú samostatne. Samostatne sa posudzuje aj plnenie kvalifikačných predpokladov. Vychovávateľa s úplným stredným vzdelaním nemôžete zaradiť do 9 platovej triedy, najviac do 8. platovej triedy. Nepíšete nič o vzdelaní, čo je jedným zo základných predpokladov pri zaraďovaní zamestnancov do platových tried. Také zaraďovanie odhadom, ako to uvádzate je veľmi neodborne a nesprávne. Viac Vám neviem odpovedať, lebo nemám dostatočné podklady.

kaletova
výnimka z kvalifikačných predpokladov

Mám na mysli výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, ktorú predchádzajúci zamestnávateľ podľa dovtedajších predpisov udelil a zachoval.
Podľa paragrafu 61 ods. 2 zákona 317/2009 Z.z. zostáva táto výnimka zachovaná po celý čas vykonávania pracovnej činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávanie bola výnimka udelená.
Preto má môj zamestnanec triedu 9 aj keď jeho najvyššie vzdelanie je stredoškolské.
Keďže v dokumentácii školy som "papier" z danou výnimkou nenašiel, ale od zamestnanca viem že ju má (a keď som písal na ministerstvo, tak mi odpísali, že dané výnimky sa vtedy dávali), tak ju musím akceptovať.
Otázka však je, či jej daná výnimka bude platiť aj na pozíciu vychovávateľky (v druhej novej zmluve), keďže v danom zákone sa píše: "pracovnej činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom,"
Lebo ak nie, tak mi je jasné, že zamestnancovi s daným vzdelaním pripadá trieda 8, ale ak mu platí výnimka aj na novú pozíciu, tak bude mať triedu aj tu 9 a nie 8.
Ďakujem

Maria Pavlikova
Výnimka z kvalifikačných predpokladov

Ak Vám ministerstvo školstva odpísalo, že výnimka platí aj pri zmene zamestnávateľa, tak ja nemám čo k danej veci dodať. NIKDY výnimka zo stupňa vzdelania neplatila pri zmene zamestnávateľa. Nemáte žiadny doklad, ale učiteľ povedal, že má výnimku Keď Vám povie, že má rigoróznu skúšku, tiež mu dáte výnimku a priznáte 60 kreditov ? A už vonkoncom nie, aby ste neexistujúcu výnimku zo vzdelania ju uplatnili pri vychovávateľovi. Vychovávateľ je kvalifikovaný aj s ÚSO vzdelaním, prečo by ste mu mali domýšľať vysokoškolské vzdelanie.

kaletova
Výnimka z kvalifikačných predpokladov

p. Pavlikova, ja som nepovedal, že mi ministerstvo odpovedalo, že výnimka platí pri zmene zamestnávateľa. p. Učiteľka pôsobisko nezmenila. "Predchádzajúci zamestnávateľ" - myslel som tým predchádzajúci riaditeľ, ale stále na rovnakej škole.
Čo sa týka "papiera" na výnimku... Ja nemôžem za to, že môj predchodca nemal agendu svojich zamstnancov na poriadku. O tzv. "papiery" o výnimke viem od ekonómky, ktorá tu bola ešte za čias, kedy ten papier aj bol v zložke daného zamestnanca.
Poprosil by som, aby ste mi skôr odpovedali na moje otázky, než mi namiesto odpovede kládli otázky typu: Keď Vám povie, že má rigoróznu skúšku, tiež mu dáte výnimku a priznáte 60 kreditov ? - Nie neuznal. Ide o to, že pokiaľ nemám dôkaz o danej výnimke, tak popravde nezákonne zamestnávam pedagóga, pretože nemá potrebné kvalifikačné predpoklady a čas, ktorý mal aby si ho doplnil dávno prešiel. Ale ak by som s ním rozviazal pracovný pomer a on by sa daným "papierom" preukázal...asi by som ten súd neustal, čo myslíte?
Takže sa vrátim k hlavnej otázke:
Ak má zamestnanec - učiteľ prvého stupňa výnimku z kvalifikačných predpokladov, vzťahuje sa aj na činnosť vychovávateľa v rovnakej inštitúcii a teda má nárok na vyššiu platovú triedu? Ďakujem

Maria Pavlikova
Výnimka z kvalifikačných predpokladov

V súlade s § 61 ods. 2 zákona č. 317/2009 Z. z. ak zamestnávateľ udelil zamestnancovi výnimku z plnenia kvalifikačného predpokladu vzdelania, táto ostáva zachovaná po celý čas vykonávania pracovnej činnosti s rovnakým alebo obdobným charakterom, aký má pracovná činnosť, na ktorej vykonávane bola výnimka udelená. Neuplatňuje sa na iné činnosti, Vychovávateľ je kvalifikovaný aj s ÚSO vzdelaním.