Vzdelávanie a výchova
Firmy žiadajú nové školstvo

„Je veľmi potrebné prepojenie podnikateľského prostredia a vzdelávania,“ poznamenal prezident Americkej obchodnej komory Igor Kottman. Zväzy, ktoré zastupujú na Slovensku vyše tisíc firiem, navrhujú viaceré riešenia. Štát by mal napríklad stimulmi podporovať firmy, ktoré sa aktívne zapájajú do vzdelávania. Cieľom je, aby školy neopúšťali každoročne tisíce nezamestnaných absolventov.
Reforma je v pláne
Smer, ktorý zrejme zostaví novú vládu, tvrdí, že dlhotrvajúci problém bude riešiť. Podľa poslanca strany Dušana Čaploviča má takúto reformu školstva na programe. „Ideme predovšetkým zásadne zmeniť to, aby sme podporili odborné školstvo,“ tvrdí Čaplovič. Školy, ktorých absolventi sa najviac uplatnia na trhu práce, by tak mali dostať od štátu väčšiu podporu ako tie, ktoré produkujú len ďalších nezamestnaných.
Ťažšie časy zrejme čakajú gymnáziá. Na tie by sa v budúcnosti mali dostať len študenti s výborným priemerom. „Silnejšie tak podporíme vzdelávanie na odborných školách,“ dodal Čaplovič.
Prilákajme cudzincov
Na tie pozície, ktoré slovenskí absolventi neobsadia, by podľa obchodných komôr mala nová vláda prilákať kvalifikovaných cudzincov. Ani tomu sa nová vláda vyhnúť neplánuje. „Vytvára sa priestor, aby migračná vlna vysokoškolsky vzdelaných pracovníkov sem mohla prísť,“ dodal Čaplovič. Také zmeny však podľa neho musí odobriť napríklad aj Európska komisia.
Zdroj: SITA (Hospodárske noviny)