Vzdelávanie a výchova
Fyzika - Atmosférický tlak

Hmotnosť molekúl vzduchu Zeme pôsobí tlakovou silou na zemský povrch. Hodnota tlaku je najväčšia pri povrchu Zeme a smerom nahor klesá.
Atmosférický alebo barometrický tlak je tlak, ktorý spôsobuje atmosféra planéty Zem. Je vyvolaný tiažou vzduchového stĺpca, ktorý siaha od nadmorskej výšky, v ktorej tlak meriame, až po hornú hranicu atmosféry.
Barometrický tlak nie je stály, neustále kolíše v danom bode zemského povrchu okolo určitej hodnoty. Na hodnotu tlaku vzduchu má vplyv gravitácia, teplotné rozdiely vrstiev plynu, vlastnosti povrchu Zeme, rotácia...
Tematický celok: Cieľom je rozvíjať kompetencie v oblasti prírodných vied, konkrétne: Medzipredmetové vzťahy a prierezové témy |
Aké boli namerané extrémne hodnoty tlaku vzduchu? Absolútne maximum na Zemi bolo zaznamenané na Sibíri 31. 12. 1968 – 1083,8 hPa. Absolútne minimum na Zemi bolo namerané v tajfúne Tip v Tichom oceáne 12. 10. 1979 – 870,0 hPa. Pracovný list je zameraný na zisťovanie hodnoty atmosférického tlaku na zaujímavých miestach na svete. Úlohou žiakov bude zistiť, kde sa uvedené miesta nachádzajú a čím sa preslávili.
![]() |
Atmosférický tlak a nadmorská výška >> |