Legislatíva

Historická zmena v prepojení škôl a praxe?

Historická zmena v prepojení škôl a praxe?
Štát chystá konkrétny návrh na daňové úľavy pre firmy, ktoré umožnia študentom prax. Závod spoločnosti Matador vo Vrábľoch je jedným z mála na Slovensku, ktorý umožnil študentom vyskúšať si prácu naozaj. Žiaci Strednej odbornej školy technickej v Zlatých Moravciach majú každý druhý týždeň vyučovanie priamo vo fabrike. Okrem skúseností si aj zarobia. Firma si takto vychováva zamestnancov a do budúcnosti odľahčuje úrady práce. No od štátu za to nemá nič.

Ministerstvo školstva dnes sľubuje historickú zmenu v prepojení škôlpraxe. Rezort na čele s Petrom Pellegrinim ešte pred Vianocami navrhne vláde, aby podniky za prax pre študentov získali daňové úľavy. Hovorca ministra Martin Dorčák pre HN prezradil, že firmy by si za žiakov mohli odpočítať až štvrtinu z dane z príjmu. „Nie je to málo peňazí, takáto úľava firme pomôže,“ reagovala personálna riaditeľka Matador Group Inge Murgašová. Šéf rezortu financií Peter Kažimír sa k zvýhodňovaniu firiem zatiaľ nechce vyjadrovať s tým, že o nich ešte bude rokovať. Zamestnávatelia sú však s návrhom spokojní. Akékoľvek zvýhodnenie firiem za spoluprácu so školami podľa nich bude pozitívne. „Prepájanie škôl s firmami je nevyhnutnosť pre fungovanie slovenskej ekonomiky,“ reagoval Rastislav Machunka, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Slovensko má dlhodobo problémy so zamestnávaním mladých ľudí. Každý tretí človek do 25 rokov u nás nemá prácu. Aj preto sa dlho rozpráva o lepšom prepojení biznisu a školstva. Ak Pellegrinimu vyjde jeho plán, podniky získajú novú motiváciu spolupracovať so školami od 1. septembra 2015. Konkrétne podmienky na zisk úľavy budú známe do konca roka.

Podobný systém prepojenia škôl a praxe pritom funguje napríklad v Nemecku. Ako pred časom pre HN povedal profesor na univerzite v Bonne Klaus F. Zimmermann, očakávania úspechu v priebehu pár rokov treba utlmiť. Podľa neho bolo v Nemecku k dispozícii mnoho obchodných organizácií, ktoré v tom mali veľmi dlhú tradíciu, tie však nemôžu byť postavené cez noc. „Na dosiahnutie toho je určite potrebných päť až desať rokov.“

V praxi sú podľa neho potrebné firmy, ktoré budú ochotné miesto na duálne vzdelávanie ponúkať. Po zverejnení úľav sa však ukazuje šanca, že takíto podnikatelia sa u nás aj naozaj nájdu. „Ak by aj nám bolo umožnené, aby sme si mohli časť odrátať z daní, tak by sme to rozhodne využili,“ povedala Inge Murgašová, personálna riaditeľka Matador Group. Táto firma je jednou z tých, ktoré sa do duálneho vzdelávania už zapojili. Od septembra začala spolu s ďalšími troma spoločnosťami užšiu spoluprácu so Strednou odbornou školou technickou v Zlatých Moravciach. Tá pre pilotný projekt vyčlenila dve triedy, v ktorých sa takto vzdeláva 33 žiakov. Každý druhý týždeň majú vyčlenený pre prax, počas ktorej trávia štyri dni z piatich priamo vo fabrikách.

Práve prílišná všeobecnosť je podľa personalistov problémom nášho vzdelávania. Mnohí žiaci sa hlásia na gymnáziá a tí, ktorí vychádzajú z odborných škôl, sú neraz v praxi bez ďalších kurzov nepoužiteľní. „Stredné školy sú málo špecializované, nevedia predať svoje odbory, a preto nám chýbajú vyučení remeselníci či murári, ktorí by aktuálne naozaj vedeli nájsť uplatnenie,“ vraví šéfka personálnej agentúry Synergie Martina Kubicová. V zahraničí je pritom takzvané duálne vzdelávanie pomerne rozšírené a úspešné. Bernhard Reisner, viceprezident rakúskej spoločnosti Miba, ktorá sa do projektu v Zlatých Moravciach zapája, hovorí, že firma s výchovou budúcich zamestnancov začala ešte v osemdesiatych rokoch. A dnes tvoria vlastní učni až tretinu všetkých zamestnancov.

Zdroj: Hospodárske noviny